☆☆CANLI ANLATIM☆☆ WebCam ve mikrofonlar hakkındaki son versionlar

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,764
Tepkime puanı
1,124
Puanları
262
Görerek Konuşma

Bilgisayarın önemli parçalarından birisi olan Webcam, bilgisayarda görüntülü şekilde sohbet etmemizi sağlayan bilgisayar bileşenlerinden birisidir. Yani görerek konuşmayı sağlayan bir donanımdır. Webcam kablo yardımıyla bilgisayar kasasına takılır. Web Kamera olarak da isimlendirilen bu bilgisayar bileşeni teknolojinin gelişmesiyle artık kablosuzda kullanılabiliyor. Bilindiği gibi dizüstü veya laptoplarda zaten kamera mevcut. Masaüstü bilgisayar için sonradan takılan bir donanımdır.


Webcam İlk Kez Nerede Ne Zaman Kullanıldı?

Web Camera veya kısaltılmışı Webcam, bilgisayarlara USB girişleri üzerinden bağlanan video aygıtı. İlk kez 1991 yılında Cambridge Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümünde geliştirilmiştir. Bu kamera 22 Ağustos 2001 tarihine kadar açık bırakıldı ve bu tarihten sonra kapatıldı. Kamera tarafından çekilen son görüntü hala kendi ana sayfasından ulaşılabilir durumdadır.

Webcam Nasıl Kullanılır?

Genellikle sohbet programlarının ek özellik olarak sunduğu görüntülü haberleşme ihtiyacına yönelik üretilir ve kullanılırlar. Değişik kalite ve ebatlarda üretilen bu cihazların dahili mikrofon ve aydınlatma gibi özellikleri içeren gelişmiş modelleri de bulunmaktadır. Çalışma ilkesi olarak sayısal fotoğraf makineleri ve video kaydedicilere benzerlik gösterir. Işık basit bir optik düzenekten geçtikten sonra CCD ya da CMOS ışık algılayıcı üzerine düşürülür. Cihaz içerisinde ya da bilgisayarda gerekli formatlarda işlenen görüntü program arayüzü ile kullanıcıya ulaşır.


Webcam türleri

1. Dahili webcam
2. Harici webcam
Dahili webcam

Genellikle notebook, minibook, netbook gibi taşınabilir bilgisayarlarda monitörün üzerinde dahili olarak bulunan webcam türüdür. Herhangi bir bağlantı yapmanız gerekmez. Sürücüsünü yüklemeniz yeterlidir.

Harici webcam

Genellikle masasüstü bilgisayarlara sonradan usb portu aracılığıyla bilgisayara görüntü kaydetme, görüntü iletme yeteneği kazandırmak amacıyla kullanılanılan webcam türüdür.Dışarıdan satın alınarak bilgisayara kullanıcı tarafından takılır ve çalışıtırılabilmesi için sürücüsünün yüklenmesi şarttır.


Çalışma ilkesi olarak sayısal fotoğraf makineleri ve video kaydedicilere benzerlik gösterir. Işık basit bir optik düzenekten geçtikten sonra CCD ya da CMOS ışık algılayıcı üzerine düşürülür. Cihaz içerisinde ya da bilgisayarda gerekli formatlarda işlenen görüntü programarayüzü ile kullanıcıya ulaşır.
Webcam ne için kullanılır?

1. Video konferans gerçekleştirmek,
2. Görüntülü sohbet gerçekleştirmek,
3. Videolu arama,
4. Güvenlik ve gözetim,
5. Bilgisayarlar görme,
6. Video yayını,
7. Video kaydı gerçekleştirmek için kullanılır.
Webcam üretici markaları

1. LG
2. A4 Tech
3. LOGITECH
4. INCA
5. FLASH
6. Microsoft
7. Goldmaster
8. ORITE
9. Samsung
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,764
Tepkime puanı
1,124
Puanları
262
Logitech'ten Streamerlara özel Webcam

Logitech'ten streamerlar için benzersiz bir webcam: C922 Pro Stream Webcam.
Logitech, streamer'ların ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanan yeni C922 Pro Stream Webcam'i piyasaya sundu. İnternet üzerinden adeta gerçek hayattaymış gibi yayın yapılabilmesini sağlayan C922 Pro Stream Webcam, HD kalitede saniyede 30 kare hızda 1080p ya da 60 kare hızda 720p kalitedeki yayınlara ve prüzsüz ses kaydına imkân tanıyor. Döner başlığa sahip masaüstü tripotuyla, yayının en iyi açıdan yapılabilmesini sağlıyor. Webcam'e sahip olanlar, Personify tarafından desteklenen ve 3 aylık XSplit kayıt ve yayın premium lisansıyla çalışan dinamik arka plan yedekleme yazılımına ücretsiz sahip olabiliyor.
Geçtiğimiz birkaç yılda Twitch gibi sosyal video platformlarının sayısında önemli bir artış olduğuna ve platformlarda 2 milyondan fazla streamer'ın yer aldığına dikkat çeken Logitech Webcam Portföy ve Ürün Müdürü Guillaume Bourelly, "Yeni jenerasyonun oyun oynama ve oyunlardan öğrenme alışkanlıkları tamamen değişti. C922 Pro Stream Webcam ile oyunlardaki görüntüleri bir üst kademeye çıkarıyoruz. Böylece Streamer'ların oyun oynarken yaptığı yayınların profesyonel kalitede olmasını, izleyicilerle daha iyi ilişkiler kurmasını ve diğerlerinden farklılaşmasını sağlıyoruz." dedi.
C922 Pro Stream Webcam, saniyede 60 kare hıza sahip daha akışkan hareketli yayınların yapılabilmesi sağlıyor. Böylece oyun esnasındaki yayınlar, aynı kalitede ve hızda izleyicilerle paylaşılabiliyor. Akıllı şekil tanıma özelliğine sahip C922 Pro Stream Webcam, dinamik arka plan yedeklemesiyle, kullanışsız yeşil ekrana ihtiyaç duyulmadan oyuncuların arka plandan ayrışmasını sağlıyor. Ayrıca oyuncular, OBS ve XSplit gibi popüler aplikasyonlarla, yayın sırasında kendi görüntülerini oyun videolarının üzerine bindirebiliyor.
Logitech, profesyonel oyuncular ve vlogger'lar tarafından tavsiye edilen ödüllü C920 HD Pro Webcam'in mirasını ve deneyimini, daha yüksek kaliteye sahip C922 Pro Stream Webcam'e bırakıyor. C922 Pro Stream Webcam, otomatik düşük ışık düzeltme ve keskin odaklanma özelliği sayesinde, titreyen oda ışığı ya da çoklu bilgisayar ekranını ayarlayarak, çok loş ışıkta dahi temiz ve kaliteli yayın yapılmasına olanak sağlıyor. Yayın hangi açıdan yapılırsa yapılsın, çift yönlü gürültü engelleyici mikrofonuyla, duraklamaya gerek kalmadan seste oluşabilecek çıtırtıları engelliyor ve videoyu kaydediyor.
En iyi kullanıcı deneyimine ulaşmak amacıyla, popüler canlı yayın ve kayıt aplikasyonlarını önceden tanımlanan ayar ve kabiliyetlere sahip C922 Pro Stream Webcam ile birleştiren Logitech, sektörün önde gelen bilgisayar oyunları yayıncı yazılımı şirketlerinden XSplit ile yakın çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda C922 Pro Stream Webcam ile XSplit Broadcaster ve Gamecaster yayınlarının profesyonel düzeydeki araç ve özelliklerini içeren 3 aylık XSplit premium lisans işbirliğine sahip olan Logitech, daha hızlı ve kolay yayın yapılmasını sağlayarak diğerlerinden farklılaşıyor.
Kasım ayı itibarıyla sınırlı sayıda mağazada satışa sunulacak Logitech C922 Pro Stream Webcam'in tavsiye edilen satış fiyatı 99,99 EURO'dur.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,764
Tepkime puanı
1,124
Puanları
262

Logitech Brio web kamerası, sıra dışı özellikleri ile tanıtıldı. Özellikle oyun yayıncılarının dikkatini çekecek olan web kamerası özellikleri ile göz dolduruyor.
Logitech Brio web kamerası özellikleri

Logitech Brio web kamerası, standart web kameralarının aksine son derece yenilikçi özelliklere sahip. Bunlardan ilki çözünürlük kısmında karşımıza çıkıyor. Logitech Brio, 4K çözünürlükte video kayıt yeteneğine sahip. 4K çözünürlükte 30 FPS hızında video kaydedebilen kamera, 1080p çözünürlükte 60 FPS ve 30 FPS video kaydı yapabiliyor.
4K noktasında dikkat çeken bir detay ise 4K videolar MJPEG formatında kayıt altına alınması. Bu durum ise YouTube gibi video kanallarında 4K video stream işlevini zora sokuyor. Kameranın bu çözünürlükteki kullanıma ise video kaydı şeklinde gerçekleştirilebiliyor.
Logitech Brio web kamerasında yer alan RightLight Teknolojisi ise HDR algoritmasını kullanarak, kayıtların çok daha kaliteli yapılmasını sağlıyor.Logitech Brio kamerası FOV yani görüntüleme alanı konusunda da oldukça başarılı. 90 derece görüş açısı desteği ile normal web kameralarına kıyasla daha geniş bir kadrajı kapsayan videolar çekilebilecek. Buna ek olarak kameranın 4K sensörü sayesinde yapılan 5x optik yakınlaştırma sırasında neredeyse kayıpsız bir yakınlaştırma yapılabiliyor.
Logitech'in yeni web kamerası, özel bir ışık sensörüne sahip. Derinlik ölçümü yapabilen kamera, kızılötesi bir ışık ile alan derinliği ölçebiliyor.
Logitech'in sunduğu özelliklerle dikkat çeken web kamerası Brio'nun satış fiyatı ve piyasaya çıkış tarihi hakkında açıklanan bir bilgi yok.