☆☆İNCELEDİK☆☆ Web Kameraları ayarları nasıl yapılır

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,764
Tepkime puanı
1,124
Puanları
262
[h=2]Ses ve görüntü ayarlarını nasıl yapabilirim?[/h]LifeCam'inizin ses ve video ayarlarını yapmak için, LifeCam yazılımındaki Ayarlar sekmesini kullanabilirsiniz. Kurulmuş birden fazla web kamerası varsa, kullanmak istediğiniz web kamerasını da seçebilirsiniz.
Not

 • Bir LifeCam'in bağlantısını çıkarır ve yeniden bağlarsanız veya bilgisayarınıza diğer çevre birimi aygıtları bağlarsanız, LifeCam'inizin doğru çalışması için ayarlarınızı sıfırlamanız gerekebilir.

[h=3]Video ayarlarını değiştirin[/h]
 • LifeCam Gösterge Panosunu açın ve Ayarlar sekmesini tıklatın.
 • Fotoğraf ve video çözünürlüğünü değiştirmek için, Çözünürlük listesinden bir çözünürlük seçin.Not
  İyi video kalitesi ayarları, kullandığını bilgisayar ve ortam ışığı ve sesi gibi faktörlere bağlıdır. Bilgisayarınız için en iyi çözünürlüğü bulmadan önce, çözünürlüğü birkaç kez değiştirmeniz gerekebilir.
 • Görüntü titremesini en aza indirmek için, Ayarlar sekmesinde, Görüntü titremesini en aza indir bölümünde, Titremeseçeneğini tıklatın.

[h=3]LifeCam ve TrueColor ile (yalnızca bazı modellerde), yüksek kaliteli video elde edin[/h]TrueColor'ı destekleyen bir Microsoft LifeCam kullanıyorsanız, otomatik olarak parlak ve renkli videolar elde edersiniz.

 • TrueColor ile otomatik olarak yüksek kaliteli görüntü elde etmek için, TrueColor onay kutusunu seçin.
 • TrueColor'ı kapatmak için, TrueColor işaret kutusunun seçimini kaldırın.

[h=3]LifeCam ve TrueColor + ClearFrame Technology ile (yalnızca belirli modellerde), neredeyse tüm aydınlatma koşullarında yüksek kaliteli video elde edin.[/h]TrueColor + ClearFrame Technology'yi destekleyen bir Microsoft LifeCam kullanıyorsanız, düşük kaliteli aydınlatma dahil neredeyse tüm aydınlatma koşullarında otomatik olarak parlak ve renkli videolar elde edersiniz.

 • TrueColor + ClearFrame Technology ile otomatik olarak yüksek kaliteli görüntü elde etmek için, TrueColor + ClearFrame Technology onay kutusunu seçin.
 • TrueColor + ClearFrame Teknolojisi özelliğini kapatmak için, işaret kutusunun seçimini kaldırın.

[h=3]LifeCam çözünürlüğünü değiştirin[/h]LifeCam ile yakaladığınız fotoğrafların ve videoların çözünürlüğünü değiştirebilirsiniz. Çözünürlük, piksel cinsinden ölçülen ve ekranınızda görünen bilgi miktarıdır. Düşük çözünürlük (örneğin; 160 x 120 piksel) görüntünün daha küçük olmasına neden olur. Daha yüksek çözünürlük (örneğin; 320 x 240 piksel) görüntünün daha büyük olmasını sağlar. En yüksek fotoğraf çözünürlüğünü seçtiğinizde, video çözünürlüğü otomatik olarak ayarlanır.
Düşük çözünürlüklü fotoğraf örneği: (160 x 120 piksel)
Yüksek çözünürlüklü fotoğraf örneği: (320 x 240 piksel)
Fotoğraf ve video çözünürlüğü için çeşitli seçenekler vardır ve en yüksek fotoğraf çözünürlüğü, LifeCam modeline bağlı olarak değişir. Genellikle, fotoğraf çözünürlüğü, web kameranızın varsayılan video çözünürlüğüyle aynıdır, ancak basmayı planlıyorsanız, fotoğraf çekmek için en yüksek fotoğraf çözünürlüğünü seçmeniz gerekir.
[h=4]LifeCam çözünürlüğünü değiştirmek için[/h]
 • LifeCam Gösterge Panosunu açmak için, LifeCam penceresinin sağ tarafındaki oku tıklatın.
 • Ayarlar sekmesini tıklatın.
 • Çözünürlük sekmesi altındaki Fotoğraf ve video çözünürlüğünü seçin listesinde, istediğiniz çözünürlüğü tıklatın.

[h=3]Birden fazla LifeCam web kamerasının kullanılması[/h]Birden fazla LifeCam web kamerası kullanıyorsanız ve bunlar arasında geçiş yapmak sterseniz:

 • LifeCam Gösterge Panosunu açmak için, LifeCam penceresinin sağ tarafındaki oku tıklatın.
 • Ayarlar sekmesini tıklatın.
 • Bir Web kamerası seçin listesinden, istediğiniz web kamerasını seçin.

Not

 • Bir LifeCam'in bağlantısını çıkarır ve yeniden bağlarsanız veya bilgisayarınıza diğer çevre birimi aygıtları bağlarsanız, LifeCam'inizin doğru çalışması için ayarlarınızı sıfırlamanız gerekebilir.

 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,764
Tepkime puanı
1,124
Puanları
262
Cevap: Web Kameraları ayarları nasıl yapılır

[h=2]Ses ve görüntü içeriğini nasıl oluşturabilirim?[/h]LifeCam'inizi dijital video ve ses kaydı yapmak ve dijital fotoğraf çekmek için kullanabilirsiniz.
[h=4]Dijital kayıtlar ve fotoğraflar oluşturmak için[/h]
 • Başlat'ı tıklatın, Tüm Programlar'a gelin, Microsoft LifeCam'i tıklatın, sonra da Microsoft LifeCam'i tıklatın.
 • Video kaydı oluşturmak için, Video kaydı başlat düğmesini tıklatın.
  Ses kaydı oluşturmak için, Ses kaydı başlat düğmesini tıklatın.
  Fotoğraf çekmek için, Fotoğraf çek düğmesini tıklatın.
 • Kaydı durdurmak için, Durdur düğmesini tıklatın.

Notlar
Videonuz yavaş ya da dalgalı ise, video yakalamayı durdurun, LifeCam çözünürlüğünü daha düşük bir çözünürlüğe değiştirin ve video kaydını yeniden başlatın. (LifeCam yazılımında çözünürlüğü sıfırlamak için, Ayarlar sekmesinde daha düşük bir çözünürlük seçin.)

 • Video kaydı başlat, Ses kaydı başlat veya Fotoğraf çek düğmesi kullanılamıyorsa, daha düşük bir çözünürlük seçin.
 • Bir LifeCam oturumu sırasında yakaladığınız tüm fotoğraflar, videolar ve ses kayıtları, LifeCam penceresinin altındaki çoklu klip tepsisinde küçük resimler halinde gösterilir. Varsayılan görüntüleyicide görüntülemek için, bir küçük resmi tıklatabilirsiniz.
 • Saklamak istediğiniz çekilmiş içerikleri kaydedin. Web kamerası oturumunuzu kapattığınızda, kaydedilmemiş içerikler otomatik olarak kaydedilmez veya çoklu klip tepsisinde tutulmaz.
 • Bir LifeCam web kamerası ile çektiğiniz fotoğraflar, kaydettiğiniz video ve sesler, Kullanıcılar/<kullanıcıadı>/Resimler/LifeCam Dosyaları klasöründe saklanır, burada <kullanıcıadı> bilgisayarınızda oturum açmak için kullandığınız addır. (Bu klasörü LifeCam yazılımından açmak için, LifeCam Dosyalarını Açdüğmesini tıklatın.)

[h=3]Dijital kayıtların ve fotoğrafların e-postayla gönderilmesi[/h]Yakalanmış içerikleri, bir e-posta mesajının eklentisi olarak gönderebilirsiniz.
[h=4]En son yakalanan kaydı veya resmi e-postayla göndermek için[/h]
 • Çoklu klip tepsisinde, küçük resmi seçin ve sonra E-postayla gönder düğmesini tıklatın.Varsayılan e-posta programınız, son yakalanan klibin veya fotoğrafın bir eklenti olarak seçildiği bir e-posta mesajı açar.
 • Bir e-posta adresi girin ve mesajı gönderin.

[h=4]Daha önce yakalanan ve kaydedilen bir kaydı veya resmi e-postayla göndermek için[/h]
 • LifeCam Dosyalarını Aç düğmesini tıklatın.
 • Kaydedilmiş klipler ve fotoğraflara göz atın. E-postayla göndermek istediğiniz öğeleri seçin.
 • Seçilen öğeleri sağ tıklatın, Gönder... seçeneğinin üstüne gelin, sonra da Posta Alıcısı'nı tıklatın.Varsayılan e-posta programınız, seçilen öğelerin bir eklenti olarak dahil edildiği bir e-posta mesajı açar.
 • Bir e-posta adresi girin ve mesajı gönderin.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,764
Tepkime puanı
1,124
Puanları
262
Cevap: Web Kameraları ayarları nasıl yapılır

[h=2]LifeCam web kamerasını nasıl yerleştirmeliyim?[/h]LifeCam yazılımını kurun ve LifeCam web kamerasını bir USB bağlantı noktasına bağlayın. Web kameranızı doğru konumlandırmasına yardımcı olması için, aşağıdaki kılavuzları ve ekranınızdaki LifeCam video önizlemesini kullanın.

 • LifeCam'i düz ekran monitörünüzün üzerine veya sıra ya da masa gibi sallanmayacağı ya da devrilmeyeceği düz bir yüzeye yerleştirin.
 • LifeCam'i yüzünüzle aynı hizada ve sizden yaklaşık bir kol mesafede olacak şekilde ayarlayın. LifeCam modelinize bağlı olarak, web kameranızı aşağı-yukarı ve yanlara doğru döndürebiliyor olmanız gerekir.
 • LifeCam'inizin otomatik odaklama özelliği varsa, net bir şekilde odaklaması birkaç saniye sürebilir.
 • LifeCam VX-1000, VX-3000 veya VX-6000 model bir web kamerası kullanıyorsanız, LifeCam'in önündeki odak halkasını canlı video yayınına odaklanacak şekilde çevirin.
 • LifeCam önizleme penceresinde, ışığın öznenizi göstermeye yetecek düzeyde olmasını sağlayın.
 • Web kameranızı doğru hedeflemenize yardımcı olması için, ekranınızdaki LifeCam video önizlemesini kullanın

LifeCam yazılımını kurduysanız, kamera açısına, görüş alanına ve odağa hassas ayar yapmanıza yardımcı olması için, ekranınızdaki LifeCam video önizlemesini kullanabilirsiniz.

 • LifeCam önizleme penceresinde, ışığın öznenizi göstermeye yetecek düzeyde olmasını sağlayın.
 • Web kameranızı doğru hedeflemenize yardımcı olması için, ekranınızdaki LifeCam video önizlemesi.

Kullandığınız LifeCam modeline özel konumlandırma bilgileri için, web kameranızla birlikte gelen Hızlı Başlangıç Kılavuzunu kullanın.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,764
Tepkime puanı
1,124
Puanları
262
Cevap: Web Kameraları ayarları nasıl yapılır

[h=2]LifeCam Gösterge Panosunu nasıl kullanabilirim?[/h]LifeCam Gösterge Panosunu bir video resminin görünümünü kontrol etmek için kullanabilirsiniz.
[h=4]LifeCam Gösterge Panosu üç alan içerir:[/h]
 • Video veya fotoğraflarınıza eklemek için grafik veya animasyon efekti seçmenize imkan veren Efektler sekmesi.
 • Görüntü çözünürlüğünü ayarlamanıza, farklı bir LifeCam seçmenize (iki veya daha fazla LifeCam web kamerası taktıysanız), kamera özelliklerini değiştirmenize, video ayarlarınızı yapmanıza ve LifeCam yazılımı güncelleştirmelerini kontrol etmek için Microsoft Donanım Web sitesini ziyaret etmenize imkan veren Ayarlarsekmesi.
 • Yatay/dikey kaydırma, eğme ve yakınlaştırma yapmanıza imkan veren LifeCam Denetimleri.

Not
Tüm LifeCam modelleri bu özelliklerle donatılmamıştır.
[h=4]LifeCam Gösterge Panosunu açmak için[/h]
 • LifeCam Gösterge Panosunu açmak için, LifeCam penceresinin sağ tarafındaki oku tıklatın.

[h=3]LifeCam Önizleme Panosunda kayıtların veya fotoğrafların görüntülenmesi[/h]Kaydedilen son video klipleri, ses klipleri ve fotoğraflar, LifeCam penceresinin alt kısmındaki bir klip tepsisinde küçük resimler olarak görüntülenir. Web kamerası oturumunuzu kapattığınızda, kaydedilmemiş klipler ve fotoğraflar kaydedilmez veya çoklu klip tepsisinde tutulmaz.
[h=4]Klip tepsisindeki bir öğeyi görüntülemek veya yürütmek için[/h]
 • LifeCam penceresinin altındaki klip tepsisinde görüntülenen küçük resimlerden, istediğiniz bir tanesini tıklatın.

[h=4]Daha önce yakalanmış bir öğeyi görüntülemek veya yürütmek için[/h]
 • LifeCam Dosyalarını Aç düğmesini tıklatın.
 • Kaydedilmiş klip ve fotoğraflar listesine göz atın ve sonra görüntülemek veya yürütmek için bir öğeyi çift tıklatın.

[h=3]Bir video efektinin eklenmesi[/h]Video efektleri, görüntülü aramalarınıza ve fotoğraflarınıza kişisel bir dokunuş ekleyen, ön plan animasyonları ve resimleridir.
Bir video efekti seçtiğinizde, canlı akan videoya eklenir ve görüntülü aramanın ya da fotoğrafın bir parçası haline gelir.
[h=4]Bir video efekti eklemek için[/h]
 • LifeCam Gösterge Panosunu açmak için, LifeCam penceresinin sağ tarafındaki oku tıklatın.
 • Efektler sekmesini tıklatın.
 • İstediğiniz efekti tıklatın.

Notlar

 • Bazı Microsoft LifeCam modelleri ile, 800 x 600 pikselden daha yüksek bir çözünürlük ayarı için video efektleri kullanılamayabilir. Video efekti eklemek için, 800 x 600 piksel veya daha düşük bir çözünürlük seçin.
 • Video efektini bir fotoğraf çekmeden önce eklemeniz gerekir. Mevcut bir fotoğrafa bir video efekti ekleyemezsiniz.

[h=4]Tüm video efektlerini kaldırmak için[/h]
 • Bir video efektini kaldırmak için, Video efektlerini sil düğmesini tıklatın.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,764
Tepkime puanı
1,124
Puanları
262
Cevap: Web Kameraları ayarları nasıl yapılır

[h=2]Nasıl görüntülü arama gerçekleştiririm?[/h]Görüntülü arama, ağ veya Internet üzerinden bire bir, canlı, görüntülü sohbettir. Görüntülü arama; e-postanın, metin mesajlarının ve uzun mesafeli telefon görüşmelerinin ötesine geçer. İnsanların birbirlerini gerçek zamanlı olarak görmelerini ve duymalarını sağlayarak, kişiselleştirilmiş iletişimi geliştirir ve onları birbirine daha da yakınlaştırır.
Görüntülü arama yapmak, bir web kamerasını, bilgisayarınızı, Internet'i ve anlık ileti yazılımını (örneğin Windows Live Messenger veya Skype) kullanarak anlık metin iletisi göndermek kadar kolaydır. Ailenizle, arkadaşlarınızla ve iş arkadaşlarınızla yerel ve uzun mesafeli ilişkilerinizi evden ayrılmadan sürdürmek için görüntülü aramaları kullanabilirsiniz.
Anlık ileti yazılımı ses ve görüntü aktarımı için geniş bant Internet bağlantısı kullandığından, genellikle görüntülü arama ile ilişkili hiçbir ekstra veya uzun mesafe ücreti olmaz.

Grup görüntülü aramaları
Bir grup görüntülü araması, ağ veya Internet üzerinden ikiden fazla kişi arasındaki canlı, görüntülü sohbettir.
Birçok durumda, görüntülü aramalar iki taraf/bilgisayar arasında gerçekleşir; sizinle aradığınız veya sizi arayan kişi. Ancak bazı anlık ileti programları (örneğin Skype), farklı konumlarda bulunan ikiden çok taraf/bilgisayar arasındaki grup görüntülü aramalarına izin vermektedir.
Anlık ileti yazılımınızın grup görüntülü aramalarını destekleyip desteklemediğini öğrenmek için ilgili belgelere bakın.

Ön gereksinimler
Görüntülü arama yapmak için, taraflardan her birinin aşağıdakilere sahip olması gerekir:


 • Yüksek hızlı Internet bağlantısına sahip bir bilgisayar.
 • Bir web kamerası.
 • Bilgisayarınıza takılı bir kulaklıklı mikrofon veya hoparlör ve mikrofon.
 • Görüntülü aramayı destekleyen, Windows Live Messenger, Skype, iChat veya Google Talk gibi bir anlık ileti istemcisi.

Siz ve diğer katılımcılar farklı türde web kameralarına, bilgisayarlara ve yüksek hızlı Internet bağlantılarına sahip olabilirsiniz. Ancak, tümünüzün aynı anlık ileti istemcisini kullanması ve her birinizin diğerlerinin arkadaş listesine ekli olması gerekir. Bu, diğer insanları çevrimiçi bulup görüntülü arama başlatmanızı kolaylaştırır.
[h=3]Görüntülü arama başlatma[/h]
 • Anlık ileri yazılımını bilgisayarınıza yükleyin.
 • Bir arkadaş listesi oluşturun.
 • Aramak istediğiniz kişiyi bulun.
 • Görüntülü arama başlatın.

Zaten başka bir kullanıcıyla anlık ileti metin sohbetindeyseniz, görüntülü arama başlatma seçeneğini belirleyin. Diğer uçtaki kişi görüntülü aramayı kabul ederse, işlem tamamdır.
Not
Aramak istediğiniz kişi ile ilgili şu durumlarda görüntülü arama yapamazsınız:


 • Takılı bir web kamerası yoksa,
 • Aynı anlık ileti istemcisi yüklü değilse veya
 • O anda çevrimdışıysa.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,764
Tepkime puanı
1,124
Puanları
262
Cevap: Web Kameraları ayarları nasıl yapılır

[h=2]Canlı video akışı nedir?[/h]Canlı video akışı, LifeCam web kamerasından gelen ve bilgisayar ekranınızda beliren video görüntüsüdür. Canlı video akışı:

 • Video görüntüsünün bir video klibi kaydettiğinizde veya görüntülü arama başlattığınızda nasıl görüneceğini gösterir.
 • LifeCam web kameranızın düzgün çalışıp çalışmadığını ve kullanıma hazır olup olmadığını belirtir.

LifeCam web kameranızın konumunu kontrol etmek ve LifeCam web kamerasının özellik ve denetimlerini öğrenmek için canlı video akışını kullanabilirsiniz. LifeCam web kamerasının kendisini hareket ettirerek veya Microsoft LifeCam Panosunu kullanarak, ne gördüğünüzü değiştirebilirsiniz.
Canlı video akışından memnunsanız, görüntülü arama yapmak, video ve ses klipleri kaydetmek ve fotoğraf çekmek için LifeCam web kameranızı kullanabilirsiniz.

Notlar


 • LifeCam web kamerasının ışığı, o anda bilgisayarınıza canlı video akışının gönderilip gönderilmediğini belirtir.
 • Görüntülü arama başlattığınızda, anlık ileti programına video akışı yapmak için LifeCam pencerenizi kapatmanız gerekir. LifeCam penceresini kapatmazsanız, LifeCam yazılımına video akışı yapılmaya devam edilecek ve görüntülü arama yapmanız mümkün olmayacaktır.