☆☆TEST ETTİK☆☆ [ROM] Android’e ROM yüklemeden önce yapılması gerekenler

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
39,121
Tepkime puanı
1,751
Puanları
262


Geçtiğimiz günlerde google yeni aldığı karar ile cihazınızın yasal olduğunu, kötü amaçlı yazılım içermediğini belirlemek için bazı önlemler almaya başladığını açıkladı.
google hizmetleriyle birlikte gelen sertifikasyon programını resmi olarak duyurdu.

Android telefonunuzun Google uygulamaları desteği için sertifikalı olup olmadığını nasıl kontrol edersiniz?

Android lisans ücretlerinden kaçınan üreticilere yönelik bu hareket; ABD hükümeti ile arası bozuk olan ztegibi şirketleri de etkileyebilir. Hatta zte telefonlarının Amerika’dan aniden geri dönüşü dahi mümkün.
Android cihaz üreticileri google ’ın CDD (Uyumluluk Tanım Belgesi) ve CTS (Uyumluluk Test Paketi) üzerinden geçmek zorundalar. Bu testleri geçtikten ve google hizmetlerinin kullanımı için bir lisans ücreti ödedikten sonra, üreticilerin cihazlarında google ‘ın tam uygulama paketi önceden yüklemeye izin verilir. Ancak bazı şirketler bu süreçleri böyle yapmazlar. Bunun yerine kendi cihazlarını uygulama mağazası ve kendi hizmetleriyle birlikte göndermeyi tercih ederler.
Android telefonunuzun Google uygulamaları desteği için sertifikalı olup olmadığını nasıl kontrol edersiniz?
Üreticilerin bu taktiğine google enteresan bir yanıt verdi. Birden çok kullanıcı bir sabah uyandığında, cihazlarının veya cihazlarındaki yazılımın sertifikalı olmaması nedeniyle google hizmetlerine erişiminin durdurulduğunu bildiren bildirimler aldıklarını bildirdi.
Mevcut cihazınızın veya satın almayı düşündüğünüzün, sertifikalı olarak google uygulamaları ve hizmetlerini alabildiğini öğrenmenin bir yolu var:
1. Hükümetin aniden telefonunuzu onaylamadığından emin olmanın açık yolu, Play Storeuygulamasına gitmek ve “Hakkında” bölümünde hala “Sertifikalı” olarak listelenip listelenmediğinize bakmak olacaktır. Biz, bazı özel ROM’ları yüklemediğiniz sürecemevcut cihazların sertifikasyon durumlarında sorun olacağını düşünmüyoruz.
2. Yeni bir telefon için alışverişe çıktınız ve bazı şüpheleriniz varsa ne olacak? Artık kutu veya broşürler burada gördüğünüz Play Protect logosu ile damgalanacak.

3. Diğer tüm senaryolar için google , yukarıda bahsedilen CDD ve CTS süreçlerinden geçen her bir Android cihazla ilgili bir veritabanını kullanır.
google ‘ın Play sertifikasyon sitesine gidin ve PDF veya CSV dosyalarının tümünü indirin. Üreticiler alfabetik olarak listeleniyor ve cihazınızı orada bulursanız dert etmenize gerek yok. Liste şu an 600+ sayfauzunluğundadır.Android telefonuna sürekli ROM yükleyenler bir süre sonra cihazın sertifika sorunu yaşamasına neden oluyor.
Sertifikanın iptal olması demek, başta PlayStore olmak üzere telefonunuzda Google hizmetlerini kullanamayacağınız anlamına geliyor.
Bu rehberimiz sayesinde, Android telefonunuzun sertifikasını sisteme kaydettirebilirsiniz.
ROM yükledikten sonra sertifika sorunu ile karşılaşmamak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.
ROM yüklemeden önce yapılması gerekenler!

1. Adım: Device ID uygulamasını indirin. Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.
2. Adım: Uygulamayı yüklemeden önce telefonunuzun ayarlar bölümünden bilinmeyen kaynaklara izin ver seçeneğini aktif hale getirin ve uygulamayı yükleyin.
3. Adım: Device ID uygulamasından Google Play Service Framework ID (GSF) seçeneğini bulun ve alt bölümde yer alan kodu bir yere kaydedin.
4. Adım: Buradan Google’ın cihaz kayıt sayfasını açın.
5. Adım: Sitenin en altında yer alan Google Service Framework Android Kimliği bölümüne daha önce not aldığınız kodu yapıştırın ve Kayıt seçeneğine tıklayın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra telefonunuzun sertifikası Google’a kaydoluyor ve ROM yükledikten sonra sertifika sorunu yaşamıyorsunuz.