☆☆CANLI ANLATIM☆☆ [ROM] Android Cihazlar için Xposed Framework Nedir ? Nasıl Yüklenir ?

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,699
Tepkime puanı
1,518
Puanları
262


Android Cihazlar için Xposed Framework Nedir ? Nasıl Yüklenir ?

Android cihazlara custom rom kurmadan da onu çok farklı şekillerde özelleştirebilirsiniz. Arayüzünde beğenmediğiniz, canınızı sıkan birçok noktayı Framework’lerin desteklediği ölçüde değiştirebilirsiniz. Bunları yaparken telefonunuzu çok farklı bir cihaza dönüştürebilirsiniz.

Yukarıda anlatılan herşeyi yapmak aslında çok kolay ama öncelikle cihazınızın Root’lu olması gerekmektedir. Bu tarz özelleştirmelerde bu şart geçerli maalesef . Bu root işlemi cihazı garanti dışı bırakabilir ve riskler içerir. Bunları önceden söylemekte fayda var. Biz uyarımızı yapalım.

Framework kurmak root işlemi dışında aslında basit adımlardan oluşuyor ve sonucunda ise bu işlemlere değdiğinin farkına varacaksınız.
Framework ile neler yapılabilir?

Mesela Nexus kullanıcı iseniz Soft Key dediğimiz sanal tuşların her daim siyah durması canınızı sıkabilir. Hatta ekranı küçük gösteriyor diye de şikayetçi olabilirsiniz. Mesela bazı framework eklentileri ile bu Soft Key barını ekranın altına veya yan köşelere gizleyebilirsiniz ve sadece ekranı kaydırdığınız zaman görürsünüz. Bu işlem oyun oynarken çok işe yaramaktadır.

Ya da Pie Control denilen biz navigasyon çubuğuna dönüştürebilirsiniz. Bu özellikte ekranın istediğiniz köşesine saklayabiliyorsunuz ve elinizi ekranının köşesinden kaydırdığınız da ortaya çıkıyor.




Android 4.4 ile zaten desteklenen diğer bir özelliği siz bu araçla kullanabilirsiniz. Bu özellik Status Bar yani Bildirim Ekranın uygulamaya göre renk değiştirmesi yarıyor. Aslında bu özellik ilk olarak IOS 7 ile birlikte Apple cihazlarda kullanılmaya başlanmıştı. Örnek vermek gerekirse aşağıdaki resimlere bakabilirsiniz. Bu özellikte önceden simsiyah duran bildirim ekranının daha hoş görünmesini sağlamaktadır.

Bazı framework modüllerinde ise kilit ekranını aşağıdaki gibi transparan yapabilirsiniz. Bunu için şu adrese bakabilirsiniz:

http://repo.xposed.info/module/jh.xp...creenwallpaper






 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,699
Tepkime puanı
1,518
Puanları
262


Bunların dışında başlıca Xposed Frameworkleri şöyledir :

- Stok launcher ikonlarını değiştirme
- Samsung cihazlara özel özelleştirme
- Uygulamaları yeniden adlandırma
- Ios tarzı durum çubuğu
- Her uygulamaya ayrı çözünürlük
- Özel saat, batarya vb ikonları
- İstenmeyen bildirimleri kaldırma


Xposed Framework Nasıl Yüklenir ?


Root’lu Android cihazınıza Xposed Installer uygulamasını indirmeniz gerekmektir.

Xposed Installer : http://dl-count.xposed.info/modules/...v32_de4f0d.apk

Sony cihazlar için Xposed Installer : http://forum.xda-developers.com/atta...5&d=1387049158

Yukarıdaki linkten indirdiğiniz apk dosyalarını normal bir uygulama yükler gibi yüklüyorsunuz. Tavsiye olarak Gravity Box, LG Pie Control modüllerini öneririm. İçinde bir çok özellik bulunmaktadır.

Uygulamayı çalıştırın ve Framework menüsünden Yükle/güncelle seçeneğine tıklayın ve ardından da yeniden başlatın.







Yeni bir modül eklemek için Modüller seçeneğinden istediğiniz modülü kurabilirsiniz. Cihazı yeniden başlattıktan sonra artık aktif olmaktadır.
Xposed framework ile daha fazla bilgiyi aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.

http://repo.xposed.info/