☆☆CANLI ANLATIM☆☆ [ROM] Android cihaz nasıl root'lanır?

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
39,120
Tepkime puanı
1,788
Puanları
262
Root yapması kolay mı zor mu? Listeden kontrol edip root'lanacak cihazlara bakalım.


Root'la Google tarafından onaylanmamış uygulamalar yüklenebiliyor, firmware değiştirilebiliyor, işlemciye overclock yapılıyor, kısaca her şey özelleştirilebiliyor. Root ortalama bir kullanıcı için kulağa felaket gibi gelse de, bu işle uğraşanlar için sıradan bir kelime. Kingo Android Root isimli program root yapmayı kolaylaştırıyor.

Ama belli bir uyumluluğu var, telefon uyumluluk listesine buradan bakabilirsiniz.

Aslında burada meraklılarına kısa şekilde root işleminden bahsediyoruz. Ayrıntılı şekilde daha sonra root işlemini ve sadece root'la kullanılan uygulamaları ele alacağım.

İlk olarak Kingo Android Root isimli root programını indirelim ve yükleyelim.

Orijinal boyutunu görüntülemek için buraya tıklayın 600x428px ve 31KB.


İkinci olarak telefonda USB hata ayıklama modunu etkinleştirin. Android 4.0 ve 4.1'te Ayarlar>Geliştirici Seçenekleri içinde USB hata ayıklama modu bulunuyor. 4.2'de ise Ayarlar>Hakkında>Geliştirici Seçenekleri>USB hata ayıklama modu olarak yer alıyor.Android 4.3 ve sonrasında (Bazı 4.2 sürümleri de dahil) USB hata ayıklama modu açıkta değil. Ayarlar>Hakkında>Yazılım Bilgisi>Build Numarası kısmına gelin. Build numarasına birkaç kere dokunun (Bazılarında 7 kere, bazılarında ise 3-4 kere dokunmak gerekli olabiliyor), "Artık bir geliştiricisiniz" mesajını alacaksınız.Android Root programını çalıştırın ve USB ile telefonunuzu bağlayın. Kısa süre içinde bağlantı olacaktır.
Son olarak Root düğmesine tıklayın ve program gerisini hallediyor. Otomatik olarak yeniden başlatma dahil en fazla 2-3 dakika içinde cihaz root'lanmış oluyor. Eğer root'u kaldırmak isterseniz Android Root'la bunu yapabilirsiniz. Sadece telefonu bağlayıp Remove Root'a basmak yeterli.

Önemli Not: Root işlemi cihazınızı çalışmaz hale getirebilir. Root yapılan cihazlar güvenlik tehditlerine açık hale gelir. Garanti kapsamı dışında kalır. Root işleminde tüm sorumluluk kullanıcıya aittir.

Orijinal boyutunu görüntülemek için buraya tıklayın 600x300px ve 25KB. 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
39,120
Tepkime puanı
1,788
Puanları
262


Paranoid Android ile ceplere tablet modu

Paranoid Android, CyanogenMod'u temel alsa da oldukça farklı bir ROM. ROM'un en önemli iki özelliği, uygulamaları cebinizde tabletteki gibi çalıştırmanıza izin veren hybrid mode ve geleneksel çubuğun yerini alan "pie Control" menüsü.

Hybrid mode: telefonunuzun ekranını en iyi biçimde kullanın

Galaxy S4, HTC One ve Xperia Z gibi modern cepler, 5 inç civarında devasa ekranlara sahipler ve bazıları Full HD çözünürlük sunuyorlar. Aslında çoğu telefon, ekran alanını optimal bir biçimde kullanmıyor. Paranoid Android'de ise uygulamaların nasıl çalışacağını siz seçiyorsunuz: "stock", "tablet" ve "phablet" olmak üzere üç farklı sistem çapında ayara sahipsiniz. Bu ayarları değiştirdiğinizde ROM, arka planda sistemin DPI ayarını değiştiriyor. Bu sayede örneğin e-posta uygulamanızı tablet modunda çalıştırabiliyorsunuz. Hangi uygulamanın hangi modda çalışacağını ayrı ayrı ayarlamanız da mümkün.

Alternatif bir konsept

ROM'un diğer bir eşsiz işlevi, kişiselleştirilebilen menü çubuğu. Menü çubuğunun rengini farklı uygulamalar için farklı bir renge ayarlamanız mümkün. Örneğin Gmail'deki menünün beyaz, WhatsApp'taki menünün yeşil görünmesini sağlayabilirsiniz. İsterseniz menü ve durum çubuğunu tamamen devre dışı bırakarak, Paranoid Android'in "Pie Controls" adını verdiği alternatif denetim konseptini devreye sokabilirsiniz. Pie Controls, yuvarlak bir alan üzerinde parmağınızla kolayca seçim yapmanıza izin veriyor. Alıştıktan sonra bu çözümü klasik arayüz kadar hızlı kullanabiliyorsunuz. Hatta bazen işinizi daha hızlı çözebiliyor, çünkü örneğin gelen e-postaları görmek için uyarı çubuğunu açmanıza gerek kalmıyor.

Çoklu kullanıcı

Diğer ROM'ların aksine en son Paranoid Android, Android 4.2'nin tablet sürümündeki çoklu kullanıcı işlevine sahip. Bu, telefonunuzda kullanıcılar arasında geçiş yapabilmeniz anlamına geliyor. Ancak testimizde Guest hesabının telefonun sahibinin haberlerine bakabilmesi, işlevin henüz kusursuz çalışmadığını gösteriyor.
Not: Lisans kısıtlamaları nedeniyle YouTube, Gmail, Google Play Store gibi uygulamalar, ROM içerisine dahil edilmiyor. Bu uygulamaları kullanabilmek için Gapps'i ayrı olarak yüklemeniz gerekli.

İndirin: Paranoid Android