☆☆CANLI ANLATIM☆☆ İOS Windows Phone Uygulamalarındaki önemli detaylar

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,209
Tepkime puanı
1,230
Puanları
262
Windows 10 akıllı telefonda böyle görünecek!

Microsift'un Windows 10 işletim sisteminin telefon versiyonu görüntülendi.


Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10'u 21 Ocak tarihinde tanıtması bekleniyor. Yeni işletim sistemi muhtemelen yaz sonuna doğru yayınlanacak ve PC'ler, tabletler ve akıllı telefonlar için versiyonları bulunacak.
Çin’den gelen sızıntılarda Microsoft’un yeni işletim sitemi Windows 10’un telefon versiyonuna ait görüntüler geldi. Sızdırılan ekran görüntüsü görsellerde, yeni işletim sisteminin başlat menüsü, arka plan görüntüsü ve karo şeklindeki tasarımı yer alıyor.Windows Phone Platformunda Neden Hala 512MB Ram’li Cihazlara Ağırlık Veriliyor

Windows Phone platformunda en çok sorulan sorunun cevabı muhatabından geldi.


Redmond merkezli teknoloji devi Microsoft mobil sektörde Windows Phone platformuna çok büyük yatırımlar yaparak yoluna devam ediyor. Geçtiğimiz hafta paylaştığımız haberimizde de belirttiğimiz üzere Microsoft, Windows Phone 8.1 güncellemesiyle üreticilerin de Windows Phone platformuna yönelmesini sağlamış ve Windows Phone telefon üreticilerinin sayısı 17′ye yükselmişti.Her ne kadar yeni üreticilerden Windows Phone platformuna yeni cihazlar gelse de Nokia’nın Windows Phone platformundaki hakimiyeti kısa zamanda kırılacak gibi görünmüyor. Nokia bunu geçtiğimiz ay tanıttığı yeni Lumia modelleri Lumia 630 ve Lumia 930 ile de göstermiş oldu. Fakat Nokia’nın da aldığı güçlü eleştiriler yok değil. Bu eleştirilerden en önemlisi de Lumia 630′da 512MB RAM kullanılması olarak dikkat çekiyor. Eleştirilerin ortak noktası ise Nokia, Lumia 630′da 1gb RAM kullansaydı çok daha rekabetçi bir ürün sunmuş olurdu.

Peki Windows Phone platformunda Nokia ve dolayısıyla Microsoft’un 512MB RAM ısrarının (inadı) sebebi nedir? Bu soruya cevap ise resmi blog üzerinden Microsoft tarafından geldi. Windows Phone 8.1 baz alınarak yapılan açıklama Microsoft’un 512MB RAM kullanımında haklı sebepleri olduğunu ortaya koyuyor. Fakat bu haklı sebepler “şimdilik” Windows Phone mağazadaki bazı uygulamaların minimum 1GB RAM kısıtlaması olduğu gerçeğini değiştirmiyor.Microsoft’tan yapılan açıklamada; Windows Phone 8.1, Windows 8.1 APİ’leriyle daha fazla yakınlaşan ve örtüşen Windows Phone 8.1 APİ’lerine sahip. Windows Phone 8 Silverlight yerine Windows Phone 8.1 XAML alt yapısı kullanılarak geliştirilen uygulamalar, Windows Phone 8.1’de Windows Phone 8′e göre %30 daha az sistem kaynağı kullanarak %30 daha hızlı çalışıyor. Ayrıca Windows Phone 8.1 güncellemesiyle geliştiriciler için izin verilen RAM kullanım limitleri de arttırıldı. Bu sayede daha az donanımla çok daha fazla işlevsel ve performanslı uygulamalar geliştirilebilir.Microsoft yaptığı açıklamanın devamında bazı bilgiler ve ileriye dönük stratejilerinden de bazı ipuçları verdi. Bu ipuçlarının arasında dikkat çeken bir nokta ise;Microsoft mühendislik bütçesinin %30′unu işletim sistemi optimizasyonu için ayırarak düşük donanımlarla yüksek performans alarak, üreticilerin maliyetlerini düşünmelerini ve daha fazla rekabetçi ortamın sağlanmasını amaçlıyor. Bu nokta cep telefonlarında donanım savaşlarının yaşandığı, cep telefonlarının neredeyse üst düzey bilgisayarlarla yarışacak donanım seviyelerine ulaştığı günümüzde oldukça önemli. Microsoft’un iddiasına göre Windows Phone platformunda 512MB RAM’li bir cihazın Android platformunda 1GB RAM’li bir cihaza eşdeğer performansa sahip olduğu belirtiliyor.Yapılan bu açıklamalar göz önünde bulundurularak değerlendirdiğimizde Microsoft çok ciddi bir strateji yürütüyor diyebiliriz. Tabiki bu bir süreç ve Microsoft’un iddia ettiği performansın alınabilmesi açısından önemli bir noktayı da geliştiricilerin yeni ve mevcut uygulamalarını Windows Phone 8.1 alt yapısına uygun olarak güncellemeleri gerekiyor. Önümüzdeki bir kaç ay Microsoft’un bu stratejisinin doğru olup olmadığını bizlere sonuçlarıyla birlikte gösterecektir.


 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,209
Tepkime puanı
1,230
Puanları
262
Cevap: İOS Windows Phone Uygulamalarındaki önemli detaylar

Windows Phone pazarına yönelik yeni bir araştırma sonucu yayınlandı. AdDuplex şirketinin gerçekleştirdiği çalışma, Windows Phone sürümlerinin Windows Phone üreticilerinin pazar paylarını gözler önüne seriyor.
Fark kapanıyor
Microsoft'un güncel Windows Phone sürümü olan 8.1'in giderek yaygınlaştığını gösteren araştırmaya göre liderlik konumunda hala Windows Phone 8 bulunuyor.
Yüzde 45.7'lik bir paya sahip olan WP 8'i yüzde 39.1 ile Windows 8.1 takip ediyor. Giderek kapanan fark yakın gelecekte Windows 8.1'in önce geçeceğini gösteriyor.

Nokia egemenliği
Üreticilere göre pazar paylarında ise Nokia'nın tam bir hakimiyeti söz konusu. Yüzde 95.14 ile Nokia neredeyse Windows Phone ekosisteminin tekeli durumunda. Buna rağmen diğer markalar da çok çok küçük yüzdelerle olsa da Windows Phone üretimini sürdürüyor. Bakalım önümüzdeki dönemde tablo nasıl şekillenecek?
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,209
Tepkime puanı
1,230
Puanları
262
Cevap: İOS Windows Phone Uygulamalarındaki önemli detaylar

Windows Phone'da Lider Değişmiyor!

Windows Phone pazarına yönelik yeni bir araştırma sonucu yayınlandı. Neredeyse tamamına yakınına Lumia'nın egemen olduğu pazarda bilinen bir model öne çıkıyor.

Windows Phone pazarına yönelik AdDublex şirketinin son araştırması ilginç sonuçlar ortaya koydu. Sonuçlara göre, pazardaki Lumia hakimiyeti bir kez daha gözler önüne serilirken, ülkemizde de oldukça tutulan Lumia 520 modeli yine liderlik tahtına oturdu.
Lumia 520 / 521 liderliği
Tüm zamanların en çok satan Windows ürünü ünvanına da sahip Lumia 520 modeli hem global pazarda en büyük pazar payına sahip Windows telefon olarak ön plana çıktı. Birleşik Devletler pazarında ise Lumia 520'nin türevi olan Lumia 521 liderlik koltuğuna oturuken ikiz kardeşi ikinci sırada yer aldı.
Her 4 Windows cihazdan 1'i Lumia 520
Pazar paylarına bakılacak olursa, dünya çapında tüm Windows Phone'ların yüzde 26.3'ü Lumia 520 oldu. Bir başka ifadeyle, her 4 Windows Phone'dan biri Lumia 520.
ABD pazarında ise Lumia 521 yüzde 22 paya sahipken, Lumia 520 yüzde 12'lik pay ile ikinci sırada yer aldı.

Lumia 630'un performansı
Diğer birçok Lumia modeli yüzde 10 bandını aşamazken, başarılı pazar payı yakalayan modellerden biri olarak Lumia 630 dikkat çekti. ABD'de pazarında yüzde 11.4 pay yakalayan cihaz, dünya pazarında ise yüzde 7.1 oranına ulaştı.
IDC'den Windows Phone'u sevindirecek tahmin!

Eğer bu tahmin gerçek olursa, Android, iOS ve Windows rekabeti 2018 yılında çok hareketlenecek!


Son rakamlar, 2014'teki telefon sevkiyatının geçen seneye göre yüzde 26.3 artarak 1.3 milyara ulaştığını gösteriyor. IDC'ye göre dünya çapındaki telefon sevkiyatı, son 5 senede yavaşlasa da büyümesini devam ettirecek ve 2018'de 1.9 milyara ulaşacak.
Dünya çapında akıllı telefon satışlarında Google'ın işletim sistemi Android, yüzde 82'yle, yani yaklaşık 1 milyar ürünle piyasaya hükmediyor. 178 milyon birim sevkeden Apple'ın pazar payı, yüzde 13.8. 35 milyon sevk edilen Windows Phone'un 2014 sonundaki pazar payıysa yüzde 2.7.
IDC'ye göre tüm bu telefonlar, tahminlerin sona erdiği 2018'e kadar yüksek satış rakamlarını koruyacaklar. Tahminlere göre Android, sevkiyat sayısına yarım milyar ekleyecek, iOS ise biraz daha yavaş büyüyecek ve 240 milyon ek iPhone satacak. Firmaya göre Windows Phone, 100 milyon sınırını aşarak pazar payını yüzde 5.6'ya yükseltecek.
IDC, pazarın boyutu ikiye katlanacak olsa da akıllı telefonlardan elde edilen gelirlerin önemli ölçüde düşeceğinin altını çiziyor. Bunun nedeni, alt ve orta seviye cihazlar arasında yaşanacak rekabet. Bugün ortalama telefon fiyatı 297 dolar, ancak IDC'nin tahminine göre Xiaomi, OnePlus gibi üreticiler, daha iyi teknolojiye sahip ve daha uygun fiyatlı cihazlarla bu fiyatı 2018'de 241 dolara çekecekler.
Bununla birlikte tahminlerin gerçekleşeceğine kesin gözle bakmamakta fayda var. IDC'nin Windows Phone'un 2015'teki pazar payının yüzde 20 olacağını tahmin ettiğini hatırlatalım...
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,209
Tepkime puanı
1,230
Puanları
262
Cevap: İOS Windows Phone Uygulamalarındaki önemli detaylar

Windows Phone 8.1 Detaylı Ekran Görüntüleri

Windows Phone 8.1 Detaylı Ekran Görüntüleri

Windows Phone 8.1 Geliştirici Ön İzleme sürümünden en detaylı fotoğraflar.


14 Nisan itibariyle Microsoft’un Windows Phone geliştiricileri için Windows Phone 8.1 Geliştirici Ön İzleme programını başlatmasıyla bir çok geliştirici ve Appstudio sahibi kullanıcı telefonlarını Windows Phone 8.1′e yükseltti.
Bugün sizlerle paylaştığımız ilk izlenim incelememizden sonra şimdi de sizlere Windows Phone 8.1 güncellemesiyle gelen değişiklikleri en detaylı şekilde görsel olarak da gösterebilmek için ayrıntılı bir fotoğraf galerisi oluşturduk.
Hazırladığım inceleme yazımda her ne kadar ilk göze gelen büyük değişiklik ve yeniliklere değinsem de aslında sistemin farklı yerlerinde yapılan küçük dokunuşlar kalite hissinin artmasına yardımcı olmuş.
Örnek olarak; Telefonu kapatıp kapatıp açtığınızda ses ayarları artık değişmiyor. Bir başka yeni nokta ise yüklenen uygulamalar, uygulama listesinde siz uygulamayı açana kadar “yeni yüklenen” uyarısıyla bekliyor. Bir diğer giderilen eksik ise arama uygulamasında gerçekleştirilmiş. Artık arama kaydında her arayan bir kere görüntüleniyor ve arama sayısı ismin yanında belirtiliyor.
Dilerseniz sözümü daha fazla uzatmadan sizleri Windows Phone 8.1 Geliştirici Ön İzleme sürümü ekran görüntülerinden oluşan fotoğraf galerimizle başbaşa bırakalım. Galeriyi inceledikten sonra fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.


Orijinal boyutunu görüntülemek için buraya tıklayın 768x1280px ve 80KB.

Orijinal boyutunu görüntülemek için buraya tıklayın 768x1280px ve 80KB.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,209
Tepkime puanı
1,230
Puanları
262
Cevap: İOS Windows Phone Uygulamalarındaki önemli detaylar

Cortana'ya Yeni Özellikler Geliyor

Windows Phone 8.1 ile tanıtılan ve kullanılabilen Microsoft'un sesli asistanı Cortana'ya yepyeni özellikler geliyor. Peki bu özellikler neler? Detaylar haberimizde.


Orijinal boyutunu görüntülemek için buraya tıklayın 580x330px ve 99KB.
Microsoft'un sesli asistanı Cortana, kulanıcılarına çok farklı konularda yardım sağlayabiliyor, hatta maç skorlarını bile tahmin edebiliyordu.
Bu gibi özelliklerin yanında Microsoft, Cortana'ya daha yeni özellikler eklenemeye devam ediyor. Cortana yakında yayınlanması beklenen güncellemeyle kullanıcılarına önemli arama sonuçlarını ve özel günleri hatırlatma özelliği de sunacak.
Ayrıca Cortana, güncellemeyle yemek önerilerinde de bulunarak kullanıcısını yemek seçme derdinden kurtaracak.
Güncellemeyle gelecek olan önemli günleri hatırlatma özelliği, kullanıcıların kaydettiği özel günleri düzenli olarak bildirecek. Bu şekilde kullanıcılar hatırlatma şeklindeki uygulamalardan kurtulacaklar.
Yemek önerilerinde ise kullanıcıların belirttiği yemek saatlerinde, çeşitli yemek önerilerinde bulunacak. Bu şekilde kullanıcılar her yemek saatinde yemek aramak zorunda kalmayacak.
Cortana'ya bu yeni özellikleri getiren güncellemenin ne zaman yayınlanacağı hakkında şimdilik bir açıklama yapılmadı. Ancak Microsoftcephesinden gelen bilgiler, güncellemenin önümüzdeki haftalarda yayınlanacağı yönünde.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,209
Tepkime puanı
1,230
Puanları
262
Cevap: İOS Windows Phone Uygulamalarındaki önemli detaylar

Dropbox Windows Phone'a Geldi
Microsoft düzenlediği etkinlik ile Windows 10'un detaylarını açıklarken, Windows Phone kullanıcılarına bir sevindirici haber de Dropbox cephesinden geldi.

Microsoft, dün düzenlediği etkinlik ile Windows 10 hakkında birçok önemli detayı kamuoyu ile paylaşırken, etkinlikte Windows Phone cephesi ile ilgili de çeşitli detaylar paylaşıldı.
Şu ana kadar isimlendirmede Windows Phone olarak süregelen Microsoft'un mobil işletim sisteminin Windows 10 ile birlikte tek bir çatı altında toplanacak olacağının açıklanmasının yanı sıra düzenlenen etkinlikte mobil cihazlar için Windows 10'un Şubat ayında geliştirici sürümü ile karşımıza çıkacağı açıklandı.
Haberimize konu olan olay ise her ne kadar etkinlikte duyurulmasa da, Windows Phone kullanıcılarını bir o kadar da ilgilendiren bir konu olan Windows Phone için Dropbox uygulaması.
Bu zamana kadar Windows Phone platformunda resmi Dropbox uygulaması yer almadığı için üçüncü parti geliştiricilerin uygulamalarını kullanmak durumunda kalan Windows Phone kullanıcılarına müjde yayınlanan blog yazısı ile geldi.
Windows Phone mağazasında yer alan Dropbox uygulaması ile kullanıcılar Dropbox'un otomatik fotoğraf yedekleme gibi çekirdek özelliklerinin yanı sıra çoklu kullanıcı gibi özelliklere de sahip olacak.
Ayrıca başlangıç ekranına istediğiniz Dropbox klasörünü yerleştirmenize olanak sunan yeni Dropbox uygulamasını
Windows Phone 8 ve Windows Phone 8.1 kullanan cihazlarınıza buradan ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,209
Tepkime puanı
1,230
Puanları
262
Cevap: İOS Windows Phone Uygulamalarındaki önemli detaylar


Windows Phone Viber Uygulaması Yeni Özelliklerle Güncellendi !

Windows Phone platformunda uygulama güncellemeleri yeni özelliklerle gelmeye devam ediyor.

Microsoft‘un mobil işletim sistemi Windows phone platformu, uygulama mağazasında yayınlanan yeni uygulama güncellemeleriyle uygulama kalitesini artırmaya devam ediyor. Güncellenerek yeni özellikler kazanan uygulamalara son olarak popüler mesajlaşma ve uygulaması Viber de katıldı.Popüler mesajlaşma uygulaması Viber, sürüm 4.4.0.0 için bir güncelleştirme aldı ve artık numara engelleme özelliğine de kavuştu. Uygulama yeni ifadeler ve performans iyileştirmelerinin yanı sıra mesajlaşma anında yeni bir bildirim paneline de kavuştu.Viber Windows Phone Yenilikleri:
 • Herhangi bir numarayı engelleme
 • Sohbetlerde yeni bildirim göstergesi
 • Yeni İfadeler
 • Performans iyileştirmeleri


Küresel 460 milyondan fazla kullanıcı ile, Viber mevcut en popüler mesajlaşma platformlarından biridir. Aşağıdaki Windows Phone linkinden uygulamayı yükleyebilir veya güncelleyebilirsiniz.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,209
Tepkime puanı
1,230
Puanları
262
Cevap: İOS Windows Phone Uygulamalarındaki önemli detaylar


Opera Mini Browser Tekrar Windows Phone Mağazada!

Geçtiğimiz hafta mağazadan kaldırılan Opera Mini Beta tekrar yayınlandı.

Redmond merkezli teknoloji devi Microsoft, mobil sektörde akıllı telefonlar için geliştirdiği Windows Phone platformu ile mücadelesini sürdürürken bir yandan da sistemini geliştirmeye devam ediyor. Uygulama mağazasının da gelişmesi için yoğun çaba harcayan Microsoft, son zamanlarda bunu da başarmaya çok yakın. Öte yandan uzun bekleyişler sonucu Windows Phone uygulama mağazasında yerini alan Opera Mini Beta internet tarayıcısı geçen hafta herhangi bir açıklama yapılmadan uygulama mağazasından kaldırılmıştı.
Opera Mini Beta kullanıcıları için iyi haber bugün Opera twitter hesabından geldi. Herhangi bir açıklama yapılmayan tweette sadece uygulamanın tekrar beta olarak Windows Phone mağazadaki yerini aldığı belirtildi. Windows Phone için Opera Mini Beta uygulamasını aşağıdaki Windows Phone uygulama mağazası linkine tıklayarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz.


 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,209
Tepkime puanı
1,230
Puanları
262
Cevap: İOS Windows Phone Uygulamalarındaki önemli detaylar


Windows Phone Platformunda Hareketli Saatler!

Microsoft’un mobil işletim sistemi Windows Phone platformu gün boyunca kullanıcıları meraklandıran gelişmelere sahne oldu.

Redmond merkezli yazılım ve donanım devi Microsoft, Windows 10 for Phones güncellemesini kısmi de olsa tanıttıktan sonra bir çok kullanıcıdan heyecanla Windows 10 for Phones Ön İzleme sürümünün yayınlanacağı günü beklemeye başladı.Gün içinde ilk olarak Wpbench sitesinde ortaya çıkan ve Windows 10 for Phones Ön İzleme sürümüne ait olduğu belirtilen yeni bir yapı numarası akılları karıştırdı. Build 8.15.12492 yapı numarasının Windows 10 for Phones‘a ait olduğu iddia edilirken, Windows Phone 8.1 Update 2 ya da Windows 10 for Phoneshazırlık güncellemesi de olabileceği biliniyor.Bu arada bir kullanıcının Twitter’dan Windows İnsiders Program Yöneticisi Gabriel Aul‘a sorduğu soruya Aul’a verdiği cevap ise akılları daha da karıştırdı. Bir kullanıcının güncellemeyi beklerken yaşadığı sıkıntıyı aktarması üzerine Gabriel Aul;“4 Şubat hakkındaki söylentiler sadece söylenti” derken herhangi bir yalanlamada bulunmaması gözlerden kaçmadı.
Bu arada konuyla iilgili bugünkü bir diğer bilgi ise Neowin adlı siteden geldi. Neowin’in haberine göre Microsoft’un şirket departmanları çalışanları arasında oluşturduğu bin kişilik bir test grubuna 8.15.12492 yapı numaralı güncelleme test amaçlı olarak yayınlandı.Gün içinde son olarak, iddia olmasa da VLC geliştirici ekibinden bir da konuyla ilgili olarak Twitter üzerinden paylaştığı mesajında, test ekibine 8.15.12492 yapı numaralıgüncellemenin dağıtılmasını her şey yolunda giderse Windows Insiders Programı kullanıcıları için bu hafta yayınlanacağının işareti olarak gösterdi. Microsoft‘un Windows 10 for Phones Ön İzleme güncellemesini tam olarak ne zaman yayınladığı henüz belli değil. Fakat görünen o ki yayınlandığı andan itibaren gündemin en merak edilen konusu olacağı kesin gibi görünüyor.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,209
Tepkime puanı
1,230
Puanları
262
Cevap: İOS Windows Phone Uygulamalarındaki önemli detaylar

Windows Phone zorda, iOS yükselişte

Android, Windows Phone ve iOS kullanım oranları verilerine göre sevinen sadece Apple oldu!iOS, ABD'de Android'i yüzde 0,1 farkla geçti

Analiz verilerini dünya üzerindeki farklı 60 ülke üzerinden toplayan Kantar Worldpanel ComTech'in yeni mobil işletim sistemi kullanım verileri, ilginç bir tablo çiziyor.
Aralık 2014'te tamamlanan üç aylık periyodu temel alan verilere göre iOS, ABD, Çin ve Avrupa'daki diğer yüksek gelirli ülkelerde Android'de pazar payı çalmayı başardı. Kantar'ın kıdemli araştırmacısı Carolina Milanessi'ye göre iOS, ABD'de 2012'den bu yana ilk kez Android'i geçmeyi başardı (yüzde 0,1'le olsa da).
Android, Avrupa'da yüzde 3,8'lik bir düşüş yaşayarak yüzde 66,1'e geriledi. Bu düşüşte Samsung, LG ve Sony'nin son ceplerini satmakta yaşadığı sıkıntıların etkisi var. Apple ise İngiltere'de 2013'teki yüzde 30'luk pazar payını 2014'te yüzde 42'ye yükseltme başarısında bulundu. Apple'ın Xiaomi ve Android'li telefonların çok popüler olduğu Çin'de bile büyüme kaydetti ve ülkede yüzde 21,5 kullanım oranına ulaştı.


Windows Phone ise bulunduğu konumu ancak koruyabildi. Microsoft, 2015'te yeni amiral gemisi Lumia'lar piyasaya sürmeyi ve Windows 10'un telefon sürümünü yayınlamayı planlıyor. Dolayısıyla bu durum, önümüzdeki aylarda değişebilir.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,209
Tepkime puanı
1,230
Puanları
262
Cevap: İOS Windows Phone Uygulamalarındaki önemli detaylar


Windows 10 for Phones Güncellemesinde Rollback Feature Olacak!

Microsoft’un, Windows 10 for Phones Ön İzleme güncellemesinde hazırlıkları yoğun bir şekilde devam ediyor.

Redmond merkezli yazılım ve donanım devi Microsoft‘un mobil işletim sistemi Windows Phone platformu için hazırladığı yeni güncellemesiWindows 10 for Phones‘un teknik ön izleme sürümünün yayınlanmasına kısa bir süre kala detaylar gelmeye devam ediyor. Microsoft, Windows Insiders Program yöneticisi Gabriel Aul, Twitter hesabı üzerinden Windows 10 for Phones Ön İzleme sürümüne ait bilgiler paylaşmaya devam ediyor.
Gabriel Aul yaptığı açıklamada ” Biz daha sonra daha fazla ayrıntı paylaşacağız ancak, bir sorun olduğunda geri dönebilme yeteneği bizim için oldukça önemli” derken bu geri dönüşün nasıl olacağı konusunda bilgi vermedi. Bu tam olarak ne anlama geliyor belli değil. Mesela telefondan sıfırlama ile mi yoksa bilgisayardan program yardımıyla mı dönülecek açıklamamış. Bu da demek oluyor ki Windows 10 for Phones Preview’ın ilk sürümlerinde de olsa kararlı sürüme geri dönüş olmayabilir o yüzden Windows 10 for Phones Ön İzlemesini yüklemeden önce bu konuda sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorsanız bu konunun netlik kazanmasını beklemeniz tavsiye ederim.

Windows Phone için “Telefonumu Bul” Sayfası Yeni Tasarımıyla Yayında!

Microsoft’un yeniden yapılanma içinde tasarım çalışmaları devam ediyor.

Redmond merkezli yazılım ve donanım devi Microsoft, Satya Nadella’nın CEO görevine getirilmesiyle hızlı ve büyük bir değişim içine girmişti. Kullanıcı beklentilerine hızla cevap vermeye başlayan Microsoft operasyonları, yeni tasarım diline uygun olarak web servislerini de güncelliyor.
Bu servislerden biri de Windows Phone için“Telefonumu Bul” web sayfası oldu. Microsoft, Windows Phone için “Telefonumu Bul” web sayfasını yenilenen tasarımıyla kullanıcıların beğenisine sundu. Telefonumu Bul özelliğini kullanmak için öncelikle Windows Phone akıllı telefonunuzun konum ayarlarının açık olması gerekiyor. Bu sayede WindowsPhone.com sayfası üzerinden kontrol edebileceğim özellik ile Windows Phone akıllı telefonunuzun, çaldırabilir, kilitleyebilir ya da güvenliği için içeriğini silebilirsiniz.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,209
Tepkime puanı
1,230
Puanları
262
Cevap: İOS Windows Phone Uygulamalarındaki önemli detaylar


Microsoft’un Squadwatch Uygulaması Windows Phone Mağazadaki Yerini Aldı!

Microsoft, Windows Phone platformu için yeni bir konum paylaşma uygulaması yayınladı.

Redmond merkezli yazılım ve donanım devi Microsoft’un bünyesinde oyun ve uygulama geliştirmenin kolu Microsoft Garage Studio, People Sense adıyla bilgileri sızan yeni konum paylaşma uygulamasını Squadwatch adıyla Windows Phone mağazada yayınladı. Mart ayı itibariyle Windows Phone platformundaki desteği sona erecek sistemden kaldırılacak olan Rooms (Odalar) özelliğinin yerini alması beklenen Squadwatch Uygulaması, konum paylaşarak çevrenizdeki kişilerle iletişime geçmeyi ve yakınlardaki arkadaşlarınızı bulmayı sağlıyor. Squadwatch uygulamasının Windows 10 Mobile güncellemesi ile birlikte Windows akıllı telefonlarda Kişiler uygulamasına entegre edilmesi bekleniyor. Uygulamaya, telefon bölgesini ayarlardan ABD seçerek aşağıdaki Windows Phone mağaza linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

 • Windows Phone Squadwatch

 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,209
Tepkime puanı
1,230
Puanları
262
Cevap: İOS Windows Phone Uygulamalarındaki önemli detaylar


MTV, Windows Phone için MTV Trax Uygulamasını Yayınladı, MTV Play ise Yakında Geliyor!

Müzik tutkunlarının bir numaralı kanalı Windows Phone platformu için yeni uygulamasını sessizce yayınladı.

Telecompaper’ın haberine göre MTV, Avrupalı müzik severleri hedef alan iki yeni uygulama geliştiriyor. MTV Trax ve MTV Play adındaki uygulamalardan MTV Trax, Windows phone mağazadaki yerini aldı bile. Yeni video ve dijital müzik uygulamaları özel marka lisans anlaşmaları kapsamında MTV Trax müzik uygulaması ile operatörlere sunulacak ve Windows Phone mağazada zaten yayınlanmış olan uygulamanın her üç büyük platform için kullanılabilir olması amaçlanıyor.
MTV Trax uygulaması, ilk iki hafta ücretsiz kullanımdan sonra haftalık 0.79£ ya da 3 aylık 7.99£ fiyatla ücretlendirilecek. MTV Play uygulaması ise aylık 2.99 € ya da yıllık olarak 29.99€ fiyatla kullanıcılara sunulacak. Windows Phone için MTV Trax Uygulamasına BURADAKİ Windows Phone mağaza linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,209
Tepkime puanı
1,230
Puanları
262
Cevap: İOS Windows Phone Uygulamalarındaki önemli detaylar


Windows 10 for Phones Yapı 8.15.12521 Ekran Görüntüleri Yeni Özellikler Ortaya Çıkardı

Microsoft, Windows Phone platformunun yeni güncellemesine yeni özellikler eklemeye devam ediyor.

Akıllı telefonlar için geliştirdiği Windows Phone platformu ilemobil pazarda bir türlü istenilen sıçramayı yapamayan Microsoft, hazırlamakta olduğu Windows 10 for Phones güncellemesi ile bu durumu değiştirmeye kararlı olduğunu gösteriyor.
Geçtiğimiz ay ilk Teknik ön izleme sürümü yayınlanan akıllı telefonlar için Windows 10güncellemesinin yeni sürümünden internete sızan ekran görüntüleri bir dizi yeniliği de ortaya çıkarttıBu yenilikler arasından ilk göze çarpanlar ise LED Bildirim Işığı desteği, Microsoft hesabını telefona sıfırlama yapmadan kaldırabilme, Windows 10 masaüstü sürümde olduğu gibi mikrofon ve senkronizasyon ayarlarını detaylı kontrol etme gibi yenilikler bulunuyor.Öte yandanWindows 10 for Phones Yapı 8.15.12521 ekran görüntülerinde dikkat çeken bir diğer nokta ise ikonlar oluyor. Microsoft, bu sürümde yazılıma kozmetik bazı dokunuşlar da yapıyor. Bu dokunuşlar arasında en önemli yenilik ise Status Bar ikonlarında kendini gösteriyor.MDL2 Icon Pack (Metro Design Language 2) ile yeni ikon paketi Windows 10 for Phones Yapı 8.15.12521 Teknik Ön İzleme sürümü ile Windows Phone platformunda kullanılmaya başlıyor. Microsoft’un, Windows Insiders programı ile bu hafta yeni bir yapıyı kullanıma sunması bekleniyor. Fakat kullanıma sunulacak yapı numarası Yapı 8.15.12521 olacak mı bilinmiyor.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,209
Tepkime puanı
1,230
Puanları
262
Cevap: İOS Windows Phone Uygulamalarındaki önemli detaylar


Windows Phone 8.1 ve Windows 10 Mobile Preview Dağıtımı Birbirinden Bağımsız Devam Edecek

Windows Phone ön izleme güncellemeleri hakkında merak edilen bir soru daha cevabını buluyor.

Microsoft‘un geçtiğimiz ay Windows 10 for Phones Teknik Ön İzleme sürümünü başlatmasıyla bir çok kullanıcı, bu sorunun cevabını merak etmeye başladı. Bundan sonra ön izleme güncellemeleri Windows Insiders aracılığıyla mı yoksa Preview for Developers uygulaması ile mi dağıtılacak?
Bu konuda şahsıma da okurlarımız ve üyelerimizden sayısız soru gelmiş ve her iki uygulamanın da kullanılmaya devam edilip edilmeyeceği sorulmuştu. Windows Insider Program yöneticisi Gabriel Aul‘a gelen bir soru üzerine bu konu da en yetkili ağız aracılığıyla açıklığa kavuşmuş oldu. Gabriel Aul verdiği cevapta ; “Preview for Developers uygulaması Windows Phone 8.x sürümüne güncelleme verildiği sürece varlığını sürdürecek. Insider uygulaması ise Windeks 10 ve sonraki güncellemelerin ön izlemesini almak için kullanılacak” dedi. Eğer telefonunuzaWindows 10 for Phones Preview sürümünü yüklemek istiyorsanız veya yüklediyseniz artıkPreview for Developers uygulamasına ihtiyacınız olmayacak. Tabi Windows Phone 8.1’e geri dönüp verilecek güncellemeleri denemek isterseniz tekrar yüklemeniz gerekecektir.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,209
Tepkime puanı
1,230
Puanları
262
Cevap: İOS Windows Phone Uygulamalarındaki önemli detaylar


Foxit Mobile PDF Okuyucu Windows Phone Mağazada!

Windows Phone uygulama mağazasında alternatif bir PDF okuyucu!

Microsoft’un mobil işletim sistemi uygulama mağazası Windows Phone Mağaza, son bir yılda önemli bir aşama kaydederek 400 bin uygulamasayısını aştı. Kullanıcıların bilgisayarlarında aşina oldukları bir çok uygulama da Windows Phone Mağaza üzerinde yerini aldı. Bir çok kullanıcının masaüstü bilgisayarlarında Adobe Reader‘a alternatif olarak kullandığı Foxit Reader uygulamasının mobil sürümü artık Windows Phone uygulama mağazasında da yerini aldı. Uygulama Özellikleri: • Dahili hafıza ve SD karttan PDF belgelerini hızlı ve kolayca açabilme.
 • OneDrive’daki PDF dosyalarına erişebilme
 • Şifre korumalı PDF belgelerini görüntüleyebilme
 • Belli bir bilgiyi bulmak için metin arayabilme
 • PDF belgelerini sayfa sayfa veya ana hatlarıyla gezebilme
 • Tek sayfa modu, sürekli sayfa modu ve döndürerek okuma modu olmak üzere esnek okuma modları
 • Akselerometre yardımıyla döndürerek okuma modunu kontrol etme
 • Daha net görüntü için sayfalarda kolayca yakınlaştırma yapabilme
 • Tek tıklamayla belge özelliklerini görüntüleme


Foxit Reader Windows Phone uygulamasına BURADAKİ Windows Phone uygulama mağazası linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,209
Tepkime puanı
1,230
Puanları
262
Cevap: İOS Windows Phone Uygulamalarındaki önemli detaylar


Dead Trigger 2 Windows Phone Mağazadaki Yerini Aldı

Windows Phone platformu, nihayet popüler oyun Dead Trigger 2’ye kavuştu.

Windows Phone uygulama mağazası her ne kadar popüler uygulama konusunda pek eksiklik çekmese de özellikle İos ve Androidplatformlarında popüler olan bazı oyunları bulmak zor olabiliyor. Fakat bu oyunlar da hızla Windows Phone mağazada yayınlanmaya devam ediyor.
Click here to view the original image of 548x329px.
Zombie Shutter oyunları arasında en dikkat çeken oyun olanDead Trigger 2 Windows Phone platformu için yayınlandı.Madfinger Games tarafından yayınlanan oyun 548 MB boyuta sahip ve ücretsiz olarak Windows Phone mağazadan yüklenebiliyor. Oyunu yükleyebilmeniz için ise minimum 1 GB boş depolama alanı ve yine 1 GB RAM ’e sahip bir cihaza sahip olmanız gerekiyor.
Madfinger Games’in popüler oyunu Dead Trigger 2’yi Windows Phone mağazadan indirmek içinBURADAKİ Windows Phone mağaza linkine tıklamanız yeterli.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,209
Tepkime puanı
1,230
Puanları
262
Cevap: İOS Windows Phone Uygulamalarındaki önemli detaylar


Windows 10 Yapı 10049: Yeni Uygulamalar için Yeni Temalar

Microsoft, Windows 10 güncellemesinde önemli tasarım değişikliklerine imza atıyor.

Yazılım devi Microsoft, geçtiğimiz hafta Windows 10 Preview Yapı 10049’u Windows Insider programı çerçevesinde kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Yapı 10049 ilk olarak spartan Browser’ın ilk kez kullanıcılara sunulması nedeniyle dikkat çekmişti.Fakat Windows 10 Preview Yapı 10049 hesap makinesinden yeni alarm uygulamasına kadar önemli tasarım değişiklikleri içeriyordu. Bu değişiklikleri ekran görüntüleriyle birlikte sizler için bir araya getirdik.Fotoğraflar

Fotoğraflar uygulamasında, fotoğrafları diyalog box’tan seçip açabilirsiniz.

Click here to view the original image of 600x480px.


Ses Kaydedici

Yeni Ses Kaydedici uygulaması yeni Light tema ile geliyor.


Spartan Browser

Spartan Browser, Flash player içeriyor ve Flash Playerı bir buton yardımıyla kolayca aç/kapa yapabilirsiniz.


Ayarlar

Ayarlar menüsünde yeni kişiselleştirme ikonları

Click here to view the original image of 600x469px.

Alarm ve Saat

Alarm uygulaması da yeni Light Tema ile geliyor.

Hesap Makinesi

Hesap Makinesi de yeni Light Tema ile Windows 10’daki yerini alıyor.
Eğer siz de Windows 10 Preview Yapı 10049 sürümünü kullanıyorsanız, gördüğünüz değişiklikleri bizimle paylaşabilirsiniz.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,209
Tepkime puanı
1,230
Puanları
262
Cevap: İOS Windows Phone Uygulamalarındaki önemli detaylarLumia 930 Kullanıcıları, Windows Insider ile Windows Phone 8.1 GDR 2 Güncellemesi Aldı

Lumia 930 için sürpriz güncelleme ortaya çıktı.


Microsoft, dün akşam saatlerinde Lumia 930 hariç neredeyse tüm Lumia serisi için Windows 10 Mobile Teknik Ön İzleme sürümünü yayınladı. Server hatası nedeniyle bir kaç saat geç başlayan güncellemede, sorun çözüldüğünde Lumia 930 kullanıcıları da küçük bir sürprizle karşılaştı.
Windows Insider programı kullanan Lumia 930 sahipleri, Windows Insider uygulamasına giriş yapıp yeni yapı aradıklarında Enroll sayfasında Fast Ring seçeneğini görecekler. Fast Ring seçilip devam edildiğinde ise telefon yeniden başlatılıyor ve güncelleme kontrolünde yeni bir güncelleme olduğu uyarısı veriliyor.
Windows Phone 8.1 Update 2 (GDR2) güncellemesi çok önemli değişiklikler içermiyor. Fakat yeniden düzenlenmiş ayarlar menüsü, Bluetooth klavye desteği ve bazı kozmetik düzeltmelerleWindows Phone 8.1 GDR2 güncellemesi test ettiğim Lumia 930 cihazımda sorunsuz çalışıyor.

 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
38,209
Tepkime puanı
1,230
Puanları
262
Cevap: İOS Windows Phone Uygulamalarındaki önemli detaylar

Windows 10 Lumia Cihazlara Yeni Neler Getiriyor?

Windows 10 güncellemesi son günlerde Lumia sahipleri tarafından en çok merak edilen güncelleme oldu. Windows 10 güncellemesinde neler yeni detaylarıyla bu haberde…
Microsoft, son günlerde yoğun bir şekilde Windows 10 güncellemesi ve mobil cihazlara odaklanmış durumda. Windows 10 güncellemesi ile yıllardır planlanan “Tek Platform” hayalini gerçekleştirmeye çok yaklaşan Microsoft bu konuda bir çok yenilik ve özellikle Lumia sahiplerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.
İlk tanıtımı 20 Ocak’ta yapılan Windows 10 güncellemesi, içerdiği ara yüzdeğişiklikleri, yeni özellikler ve sağlanan yeni bağlantı destekleriyle neredeyse eksiklerinin tamamını gideriyor. “Hamburger Menü” ile yeni daha Kişiselleştirilebilir ara yüz, yeni “Evrensel Uygulama” yapısıyla bilgisayar ve tabletlerle aynı kullanıcı deneyimi, USB bağlanılabilirliği ve yeni kodek destekleriyle gelişmiş bir multimedya deneyimi Windows Phone işletim sistemli Lumia sahiplerini bekliyor.
Kişiselleştirilebilir Ara Yüz

Windows 10 güncellemesi ile kullanıcılar Lumia akıllı telefonlarında yepyeni bir ara yüze sahip olacaklar. Daha fazla Kişiselleştirme olanağı sağlayan Windows 10 ara yüzü ile kullanıcılar telefonlarında Başlat Ekranı arka planına tam ekran fotoğraf ekleyebilirken, yeni canlı karo boyutları ekran düzenlemesi için daha fazla seçenek sunacak. Başlat Ekranı arka planına atanan fotoğraf attık uygulama listesinin de arka planında görünecek.Yeni Canlı Karo boyutları ise mevcut üç farklı seçeneğe üç yeni canlı karo boyutu daha ekliyor. Bunlar arasında 6×6 ve 2×6 Boyutlar en çok dikkat canlı karolar oluyor. Öte yandan Microsoft’un bazı ekran görüntülerinde ortaya çıkan fakat resmi olarak açıklanmayan bir kaç canlı karo seçeneğini daha Build Geliştirici Konferansında yapacağı tanıtımda duyurması bekleniyor.

Multimedya Deneyimi

Microsoft, Windows 10 güncellemesi ile zaten çok iyi multimedya seçeneklerine sahip olan Lumia akıllı telefonların yeteneklerini daha da fazla geliştiriyor. Öncelikle USB OTG bağlantı seçeneği, Bluetooth klavye ve mouse bağlantı desteği gibi bağlantı özellikleri ile Lumia akıllı telefonlar birer medya merkezine çevrilecek.
Bağlantı özelliklerine ek olarak sağlanan yeni ses ve görüntü kodekleri sayesinde oynatılabilir medya dosyası yelpazesi genişletiliyor. Bu dosyalar arasında .MKV ve .FLAC dosyalar öne çıkıyor. Bu sayede Lumia akıllı telefon sahipleri dahili medya oynatıcı ile ek bir uygulamaya ihtiyaç duymadan çok yüksek kaliteli video ve müzik dosyalarını telefonları üzerinden otnatabilirken, yüksek bağlantı seçenekleri sayesinde sunum ve paylaşım da yapabilecekler.
Öte yandan Microsoft, Windows 10 güncellemesi ile birlikte kamera özelliklerini de genişletiyor. Microsoft Kamera uygulaması Lumia Kamera uygulamasındaki tüm özelliklere ek olarak Slow Motion çekim gibi yeni özellikler de kazanıyor.Yenilikler ve Değişiklikler

1-Bildirimler: Windows 10 güncellemesi günlük kullanımda oldukça büyük kolaylıklar sağlayacak. Bunlar arasında ilk dikkat çeken ise yeni bildirim sistemi. Herhangi bir uygulamadan örnek olarak Whatsapp, Skype veya SMS mesajı geldiğinde, o an gerçekleştirilen eylem (tarayıcı, video oynatma veya oyun oynama) kapatılmadan açılan otomatik klavye ile bildirim penceresi aynı ekranda açılarak cevap yazılabiliyor.
2-Klavye: Windows 10 güncellemesi klavye konusunda da geliştirmeler içeriyor. Windows Phone klavyesi zaten oldukça gelişmiş kelime ve metin tahminlerine sahipti. Bu güçlü özelliklere ek olarak imleç taşıma için yeni bir navigasyon tuşu klavyeye ekleniyor. Kullanıcı imleç taşımak için parmağını ekranda gezdirmek yerine klavye üzerindeki navigasyon tuşunu kullanabiliyor. Yani artık imleç taşıma çok çok kolay.

Bunlara ek olarak 5″ ve üzeri büyük ekranlı telefonlar için ekstra klavye geliştirmeleri de mevcut. Bunlar ise klavye taşıma özelliği ile klavyeyi ekranın herhangi bir yerine taşıyabilirsiniz. Bunun yanında “Tek el kullanım modu” ile klavyeyi ekranın sağına ya da sol tarafına yaslarak tek elle yazmanın keyfini sürebilirsiniz.
3-Ayarlar: Windows Phone Ayarlar menüsündeki karışıklığa Windows 10 güncellemesi ile birlikte son veriliyor. Uzayıp giden liste yerine Ayarlar Menüsü artık kategorilendiriliyor. Bu sayede istenilen ayar sekmesine daha kolay ulaşılabiliyor. Ayrıca Ayarlar Menüsüne eklenen bir butonla menü içinde arama yapmak da mümkün.
4-Bildirim Merkezi ve Eylemler: Windows Phone 8.1 güncellemesi ile kullanıcılara sunulan Bildirim merkezi ve Eylemler Menüsü artık çok daha gelişmiş olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Ekran boyutuna bağlı olarak tek satır 4-5 eylem ayar kısa yolu butonu yerine artık 3 satır ayar kısa yolu ile daha ayar Eylem Merkezinde yer alıyor.Bildirimler ise yeni gelen bir özellikle yine bildirim merkezi içinde satıriçi yanıtlanabiliyor. Kullanıcı gelen bildirimlere telefon o an hangi işlerde olursa olsun bildirim merkezinde yanıt yazıp yönetim işlemlerini yapabiliyor.
Windows 10 güncellemesi ile Lumia akıllı telefonların kazanacağı yeni özellikleri “kısaca” sizlerle tekrar paylaşmak istedik. Bunlara ek olarak küçük ama önemli dokunuşlar da bulunmakta. Örnek olarak telefonunuzu kapatırken gözden kaçırdığınız bir bildirim varsa telefonunuz sizi bu bildirim konusunda uyarıyor.
Windows 10 Hangi Cihazlara Gelecek?

Windows 10 güncellemesi mevcut tüm Windows Phone 8.1 ile çalışan akıllı telefonları destekliyor. Yani en ucuz Lumia cihazı olan Lumia 520 de en pahalıdır olan Lumia 930 da Windows 10 güncellemesi alacak. Fakat tabiki donanım ve ekran boyutlarından dolayı desteklenecek özelliklerde farklılıklar olacak.
Windows 10 Ne Zaman Geliyor?

Windows 10 güncellemesi, halihazırda Lumia 930 hariç Türkiye’de satışı yapılan tüm Lumia telefonlar için Windows Insider programı çerçevesinde ön izleme olarak sunulmuş durumda. Fakat geliştirilmesi süreci devam eden Windows 10 güncellemesi için resmi bir yayınlanma tarihi açıklanmadı.
Microsoft’un yaptığı açıklamaya göre “yaz aylarında” tamamlanması beklenen Windows 10 güncellemesinin yılın ikinci yarısında tüm Windows Phone akıllı telefonlar için yayınlanacağını tahmin ediyoruz.
Evrensel Uygulamalar

Microsoft, Windows 10 güncellemesi ile birlikte kullanımda süreklilik sağlamak adına Evrensel Uygulama sistemine geçiş yapıyor. Bu sistem bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarda aynı ara yüz ve aynı kullanıcı deneyimini sağlamak üzerine kurulu. Bu sayede kullanıcı, herhangi bir Windows 10 cihaz kullanırken cihazlar arası geçişlerde aynı deneyimi yaşayabiliyor.Evrensel Uygulama sistemi şu anda Microsoft’un Outlook, Spartan Browser, Takvim gibi uygulamalarında Windows 10 Teknik Ön İzleme sürümünde kullanıcılara test amaçlı sunulmuş durumda. Build Geliştirici Konferansından sonra yayınlanacak yeni ön izleme güncellemesi ile birlikte bu uygulamalara Office uygulamaları da eklenecek. Ayrıca üçüncü taraf geliştiricilerin Windows 10 Yazılım Geliştirme Kiti’ne (SDK) göre yapacağı uygulama güncellemeleri ile Evrensel Uygulama sistemi Windows Phone mağazadaki tüm uygulamalar için geçerli olacak.