☆☆CANLI ANLATIM☆☆ [Bilgi + Uygulama] Android O Hakkındaki son sistem versionları

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,179
Tepkime puanı
1,017
Puanları
262Android O geçtiğimiz günlerde geliştirici sürümüyle kullanıcılara sunulmuştu. 17-19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan GoogleI/O etkinliğinde tanıtılacak olan Android Oreo hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için bir araya getirdik.


Android O hakkında her şey!

Android Oreo ile birlikte kullanıcılara birbirinden yeni özellikler sunacak olan Google, kaliteli bir Android deneyimi için oldukça titiz bir çalışma yürütüyor.
Android için devrim niteliğindeki bir güncelleme olacak Android Oreo ile gelecek yenilikleri sizler için derledik. Android Oreo ile ne gibi yenilikler bizi bekliyor?

Android O ile ekstra pil tasarrufu!

Android, yeni sürümü ile kullanıcılarına sunacağı en büyük yeniliklerden birisi ise, arka plandaki uygulamaları sınırlandırarak, ekstra pil tasarrufunu sağlayacak olmasıdır. Marshmallow sürümüyle ortaya çıkan ve daha sonrasında ise Nougat güncellemesi ile geliştirilen Doze modu, Android O ile başka bir boyuta taşınacak.

Doze modu, telefonunuz uykudayken, ekran kapalıyken ve şarj olmuyorken devreye giriyor arka planda çalışan uygulamaların tükettiği batarya miktarını minimuma indirmede oldukça yardımcı olmakta.
Son zamanlarda yakındığımız pil sorununu çözüme kavuşturacak olan Google, yeni Android sürümü ile beraber arka plandaki uygulamaları sınırlandıracak. Android O ile birlikte sadece belirli uygulamalar arka planda açık kalacak. Kısacası, arka plandaki uygulamalar ciddi bir şekilde sınırlandırılacak.

Bildirimler tamamen iyileştirilecek!

Bildirim ekranı üzerinde sürekli iyileştirme güncellemeleri yayınlayan Google, Android O ile birlikte bildirim ekranında ciddi anlamda düzenlemeler yapacak.
Yeni bildirim ekranından bahsedecek olursak, Android O ile gelen bildirimleri farklı kategorilere ayırabileceksiniz.Böylelikle gelen bildirimlerin nereden geldiğine tek tek bakmaktansa, kendi ayırdığınız kategorilerden rahatlıkla ulaşabileceksiniz.
Kısacası yeni bildirim ekranı ile birlikte, meydana gelen Karmaşada ortadan kalmış olacak.

Otomatik doldurma ile zaman kazanın!

Android O ile birlikte gelecek olan bir diğer yenilik ise, kullanıcılara işlerini seri bir şekilde yürütmesine olanak sağlayacak.

Google'un kullanıcılarına sunacağı bu yeni özelliğe baktığımız da, bir tür şifre yöneticisine benzer bir işleyişe sahip olduğunu görmekteyiz.
Giriş bilgileriniz ve bu tür tekrarlanan bilgileriniz, ayrı sunulacak API sayesinde otomatik olarak doldurabileceksiniz.

XML yazı fontları

Kullanıcıların Android'i tercih etmelerinden ki en büyük etkenin, Android'in kullanıcılara sunmuş olduğu kişileştirme özgürlüğü diyebiliriz.Android O ile birlikte kullanıcılar, XML yazı fontları üzerinden, kendi klavyelerini rahatlıklar kişileştirebilecekler.
Android kullanıcılarının akıllı telefonlarını kendi zevklerine göre dizayn etmeleri için kolaylıklar sağlamaya devam ediyor.

Adaptif hale getirilmiş ikonlar

Android kullanıcıları Oreo, ile birlikte adaptif hale getirilmiş ikonlar ile karşılaşacaklar. Bu yeni ikonlar telefonunuzun arayüzüyle rahatlıkla uyum sağlayabilecek.
Yeni güncelleme ile daha tutarlı hale gelen bu ikonlar, telefonunuzun modeline göre farklılık gösterecek. Android başlatıcınızın içerisinde simgeler, uygulama kısayolları,
Ayarlar ve paylaşım diyaloglarında yeni animasyonlar ekleneceğini de belirtelim.

Uygulamalar için geniş gamut renk seçenekleri

Android O, DCI-P3, AdobeRGB, ve Pro Photo RGB renk seçeneklerini desteleyecek. Bu da şu anlama geliyor ki, cihazdaki uygulamalara özel olarak farklı renk profilleri, oluşturulacak.

Cihazının geniş renk gamutundan yararlanacağınız bu özellik sayesinde, daha canlı renkler sizi bekliyor.
Kullanacağınız uygulamaya göre değişecek bu renk profilleri yeni Android'in büyük özellikleri arasında yeri almakta.

Ses ve Bağlantı

Android kullanıcılarının yoğun isteğini dikkate alan yetkililer, Android O ile birlikte hi-fi ses codec'lerini desteleyecek.
Söz konusu codec bileşenine örnek olarak Sony'nin LDAC'ni örnek gösterebiliriz. Yeni Oreo sayesinde, Bluetooth ile bağlandığımız cihazlarından yüksek kaliteli müzikler dinleyebileceğiz.Bunun dışından bağlantı alanında da büyük yenilikler sunacak olan Oreo, Neighbor Awareness Networking (NAN) adı verilen bağlantı özelliği sayesinde,
internet erişim noktası olmadan bu tür aletlere, Wi-Fi ağı üzerinden iletişimi sağlayabileceksiniz.

Klavye Gezintisi

Yeni Android ile gelecek klavyelere göz atacak olursak, yetkililer arayüz boyunca bizlere daha rahat gezinmemize oldukça yardımcı olacak.

Google, klavye navigasyonu için yeni "ok" ve "sekme" için özel öngörülebilir modeller tasarladığı belirtti.
Aradığımız şeyi kolayca bulabilmemiz için ve arayüz içerisinde hızlı bir şekilde gezinmemiz için geliştirilen bu yeni klavyeler oldukça kullanışlı olacak.

Yüksek performanslı ses için yeni API eklenecek!

Devrim niteliğinde ki bu güncelleme sayesinde Android kullanıcılarına, uygulama arasında yapacakları geçişler sırasında,
yüksek performanslı, düşük gecikmeli ses kullanıma yeni eklenecek API sayesinde olanak sağlanacak.

Çoklu pencere hataları düzeltildi!

Çoklu pencere deneyimini daha da geliştirilecek olan yetkililer, yeni sürüm ile birlikte çoklu pencere ile ortaya çıkan hataları düzeltecek.Daha istikralı çoklu pencere deneyimi için özel olarak bir API sunacak olan Google, WebView hataları tek tek gözden geçirerek, çözüme kavuşturacak.

Picture In Picture modu

Yazının başından beri Android'in çoklu pencere özelliğini geliştireceğinden bahsedip durduk. Android kullanıcılarına sunduğu PiP (Picture In Picture) ile birlikte çoklu pencere moduna farklı bir anlayış katacak.
PiP modu sayesinde kullanıcılar, telefonunda bir şeyler izlerken bir yandan, arkadaşlarınızla kolaylıkla mesajlaşabileceksiniz. Oldukça kullanışlı hale gelecek olan çoklu pencere modu, tablet kullanıcılarına da sunulacağı belirtildi.Telefonunuzun veya tabletinizin, en/boy oranını tanımlayan PıP moduna, izlediğiniz videoyu ekranınızın farklı bir köşesine atıp, diğer bir köşeden de diğer başka bir işinizi yürütebileceksiniz. 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,179
Tepkime puanı
1,017
Puanları
262
Android O için yeni haberler gelmeye devam ediyor. Kullanıcıların karşısına yeni Android sürümü ile çıkacak olan Google, Android O'için geliştirici sürümünü indirmeye sundu.
Android O'nun geliştirici sürümü yayınlandı!

Şunu belirtmemiz gerekiyor ki Google, bu sürümü sadece geliştiriciler için indirmeye sundu. Eğer sizde bir geliştiriciyseniz, Android O deneyimini ön izleyebilirsiniz.


Android O'nun geliştirici sürümünü yükleyebilecek cihazlar ise; Google Pixsel, Google Pixel XL, Google Pixel C, Nexus 6P, Nexus 5X, ve Nexus Player olarak açıkladı.
Android 8.0 Oreo ile kullanıcıların hangi özellikler ile karşı karşıya kalacağını net olarak açıklamayan Google, ana başlıklar üzerinden bu özellikleri kullanıcılar ile paylaşmıştı. Bu özelliklerse ise şöyle:


  1. Bildirimler tamamen değişecek.
  2. Bildirimlere uygulamaların ikonları eklenecek.
  3. PiP modu işletim sistemine eklenecek.
  4. Yazı seçim ekranına Assistant entegrasyonu sağlanacak.
  5. Arkaplanda çalışan uygulamalara aktiflik kısıtlaması.
  6. İkonlar adaptif hale getirilecek.
  7. MediaRecorder'a yeni bir API arayüzü eklenecek.Şu anlık bu özelliklerin yeni Android 8.0 Oreo ile karşımıza çıkması kesin gözüyle bakılıyor. İlerleyen günlerde Google bu konu hakkında daha detaylı bir açıklama yapacaktır.

Android O'nun geliştirici sürümünü buradan indirebilirsiniz! 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,179
Tepkime puanı
1,017
Puanları
262

Android O'nun geliştirici sürümünün yayımlanması ile birlikte hakkında yavaş yavaş tüm bilgiler de yayılmaya başladı denebilir. Özellikle bu yeni sürümün kişiselleştirme konusunda yapacağı yenilikler bir hayli kullanıcı dostu görünüyor.
Android O'da kişisel zil sesi nasıl yapılır?

Eskiden Android cihazınızda istediğiniz zil sesini ayarlayabilmek için önce ses dosyasını cihaza kopyalamanız, ardından da indirdiğiniz dosyayı düzgün bir klasöre kopyalamanız gerekiyordu. Ardından da ekstra bir dosya yöneticisi uygulaması kullanarak zil sesini atamakla uğraşıyordunuz.
Android O ile birlikte bu dönem kapanıyor. Çünkü artık akıllı telefonunuzla internette gezinirken indirdiğiniz herhangi bir ses dosyasını dahi zil sesiniz haline getirebiliyorsunuz. Bu ses dosyası size e-posta ile gönderilmiş de olabilir. Aynı şekilde bulut servisine yüklediğiniz herhangi bir dosya da olabilir.Yukarıdaki görselden de görebileceğiniz gibi artık zil sesleri menüsünde en alta indiğinizde, Zil Sesi Ekle seçeneği ile karşılaşıyorsunuz. Bu seçeneği seçtikten sonra da cihazınızın dahili ya da harici hafızasını tarayarak istediğiniz zil tonunu seçip kullanabiliyorsunuz.
Bahsi geçen özellik tabii ki Android O'nun en büyük özelliği değil ama kullanıcıların cihazlarını kişiselleştirebilmeleri adına atılmış önemli bir adım olduğunu da göz ardı etmemek gerek.

 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,179
Tepkime puanı
1,017
Puanları
262


Google, Android O’nun ilk beta sürümünü piyasaya sürdü. Peki Android O sürümündeki yenilikler ve değişiklikler neler? Başlamadan önce yeni sürümün keşfedilecek harika özellikleri olduğunu belirtelim.
Sürüm numarası veya resmi kod adı hakkında hala emin değiliz, ancak “Android 8.0 Oreo” şu anda en iyi tahmin gibi gözüküyor. Google’ın bir tatlının adını yeni sürümüne vermesini beklerken Android O’daki yeni özelliklere ve işlevlere bir göz atalım.

Android O Sürümündeki Yeni Özellikler ve Değişiklikler!

1. Yeniden Tasarlanan Ayarlar Menüsü

En bariz görsel değişim, tamamiyle beyaz bir zemin üzerine hemen göze çarpmayan koyu gri metinlerin bulunduğu, yenilenmiş bir Ayarlar menüsündedir. Garip bir şekilde, Android Nougat’da tanıtılan yan gezinme menüsü yok oldu, ancak çeşitli menülerin tümü, Ayarlar menüsünü olabildiğince basit hale getirmek için yeniden düzenlendi.


2. Yenilenmiş Dosya Yöneticisi

Android’in yerleşik dosya yöneticisi piyasanın en iyisi değil, ancak ek bir uygulama yüklemenize gerek kalmadan dosyalarınıza göz atmanın bir yolu olması güzel. Android O sürümündeki Dosyalar uygulaması biraz yenilendiğinden bazı şeyler iyiye gidiyor. Tabi hala Solid Explorer ve FX Dosya Yöneticisi gibi uygulamaların seviyesine ulaşamadı, ancak en azından dosyaları görüntülemenizi, silmenizi ve açmanızı sağlıyor.


3. Pil Tasarruflu Arka Plan Kısıtlamaları

İster inanın ister inanmayın, Android O sonunda bekleme modundayken pil tüketme sorunlarını çözebilir. Marshmallow ile tanıştığımız pil tasarrufu modu (Doze Mode) bu konuda biraz yardımcı oldu ve daha sonra Nougat ile geliştirildi. Ancak şimdi Google, uygulamaların arka planda gerçekleştirebileceği işlemlerin dizginlerini sıkıyor.
Android O sürümünde uygulanan Arka Plan Yürütme Sınırlamaları, bu uygulamaların arka plan hizmetleri ile pili aşırı derecede tüketmemesini veya yayın hizmetlerinin (broadcast) her zaman açık olmamasını sağlıyor. Daha da yararlı bir bilgi verecek olursak, uygulamalar yalnızca “birkaç saatte bir” konum güncellemeleri isteyebilir. Konum kısıtlamaları, Android O ya da daha eski bir sürüm için yapılmış olsa dahi, tüm uygulamalar için geçerli olacaktır. Bu nedenle Google, pil tüketen sahte uygulamalara karşı aşırı önlem almaya başlamıştır.

4. Bildirimleri Erteleme

Bir mesaj geldiğinde, ancak bununla uğraşacak vaktiniz yoksa sağa kaydırın ve ardından bildirimi ertelemek için saat simgesine hafifçe dokunun. Böylelikle mesaj 15 dakika sonra tekrar karşınıza çıkacaktır. Ayrıca erteleme süresini, bir bildirimi erteledikten sonra değiştirebilirsiniz.


5. Parmak İzi Tarayıcısı Hareketleri

Pixel ve Pixel XL, kullanıcıların bildirim tepsisini telefonun parmak izi tarayıcısında aşağı doğru kaydırarak genişletmesine olanak tanıyan özel bir özellike sahip. Bu özellik Nexus cihazlarına da eklendi. Ancak Google, Android O sürümünde parmak izi kaydırma hareketlerini yeni bir seviyeye taşıyor.
Üçüncü taraf uygulama geliştiricileri, hem dikey hem de yatay kaydırma amacıyla parmak izi tarayıcısını takip etmek için Erişilebilirlik hizmetini kullanabilirler. Bu, fazladan bir izin talep ederek, en sevdiğiniz uygulamaların parmak izi hareket işlevselliği alacağı anlamına geldiğini belirtelim. Örnek verecek olursak, parmak izi tarayıcısını dikey olarak kaydırarak internet tarayıcınızda internet sayfalarını kaydırabilir veya yatay olarak kaydırarak ana ekran sayfaları arasında geçiş yapabilirsiniz.

6. Gezinme Çubuğu Ayarlayıcısı

Android Marshmallow, çeşitli sistem simgelerinin ve menülerinin görünümünü değiştirebilmenizi sağlayan System UI Tuner adında gizli bir menüyü beraberinde getirdi. Android O, burada sunulan seçenekleri genişletiyor ve belki de en büyük gelişme şu ki ekrandaki gezinme butonlarını değiştirmenize izin veriyor.
System UI Tuner içerisindeki Gezinme Çubuğu menüsüne giderseniz, ekran düğmelerinizin düzenini değiştirebilir ve hatta fazladan birkaç simge ekleyebilirsiniz. Yerleşim seçenekleri düğmelerin aralığını bir araya getirmenizi veya bir tarafa kaydırmanızı sağlarken, “Ekstra düğme” seçeneği gezinme çubuğunuzun her iki yanına bir pano düğmesi veya klavye değiştirici eklemenizi sağlar.


7. Özel Kilit Ekranı Kısayolları

System UI Tuner’in bir başka mükemmel yanı, tam olarak ne düşüneceğinizi yapan yeni bir kilit ekranı kısayolları menüsüdür: Kilit ekranınızın alt köşelerinde görünecek özel kısayollar eklemenize izin verir. Bu alanlardan birini kullanmak için yüklü herhangi bir uygulamayı seçebilirsiniz. Burada ön kameranızı doğrudan açabilen kısayol gibi kullanışlı kısayolların da olduğunu belirtelim.

8. Resim İçinde Resim Modu

Android Nougat’ın bölünmüş ekran modunun izinden gelen Android O şimdi uygulamaların resim içinde resim modunda görüntülenmesine izin veriyor. Bu, diğer görevleri gerçekleştirirken videolar izlemek için yararlı olması gereken bölünmüş ekran penceresinin özel bir türü olacak. Ancak uygulamaların yeni API’yi destekleyecek şekilde güncellenmesi gerekiyor.

9. Yeni Pil Menüsü

Android O sürümünde pil menüsü karşımıza yeni bir görünümle çıkıyor, tabi bu sadece görsel yenilemeyle sınırlı değil. Kolay erişmek için Uyarlanabilir parlaklık ve Pil tasarrufu gibi genel olarak pille ilgili seçenekler menüde yer almaktadır. Bununla birlikte pil kullanımı grafiğini okumak biraz daha kolay olduğunu belirtelim. Ancak burada en ilginç değişiklik, ana menünün alt kısmında, mobil ağ ve cihazın ekranı tarafından pilinizin ne kadarının kullanıldığını size gösteren istatistiklerdedir.10. Otomatik Doldurma

Uyumlu bir alan tespit ettiğinde Chrome’un adresleri ve kredi kartı numaraları gibi kayıtlı bilgileri otomatik olarak doldurduğunu biliyorsunuz. Benzer bir özellik Android O sürümüne de geliyor. Bu da aynı bilgileri bir dokunmatik klavyeye art arda girmenin zorluğundan kurtaracaktır.
Bu yeni otomatik doldurma özelliği (Autofill Framework), uygulamaların kendi otomatik doldurma verileri listelerini oluşturmasına ve yönetmesine olanak tanıyacak ve uygun olduğunda metin alanlarına doldurmalarını sağlayacaktır. Kullanıcı, yeni bilgileri kullanabilmeleri için uygulamaların güncellenmesi gerekmesine rağmen, kaydedilen bilgileri tamamen kontrol edebilecek. Bununla birlikte bu özellik, LastPass gibi şifre yönetimi uygulamalarını Android üzerinde daha kullanışlı hale getirecektir. Genel olarak düşündüğümüzde güvenlik için büyük bir artı olduğunu söyleyebiliriz.

11. Rengi Ters Çevrilmiş Tema

Bu kesinlikle karanlık temanın tam tersi. Uzun zamandır çoğu kullanıcı tarafından istenen bir özellikti. Android sürümlerinden en azından Android O tema cephesinde atılım yapıyor. Ayarlar’da Ekran menüsüne giderek “Gelişmiş” e dokunarak yeni bir “Ters çevrilmiş” temaya ulaşabilirsiniz. Temayı etkinleştirdikten sonra, sistem menülerinde beyaz arka planlar ve koyu renkli tonlar olacaktır. Gelecekteki bir sürümde birkaç tane daha tema seçeneği görmek güzel olmaz mıydı? Umarız, bu geleceğin bir göstergesidir.


12. Bildirim Kanalları

Uygulamalar, bildirim kanalları adlı bir sistemi kullanarak, gönderdikleri çeşitli bildirimler için kategoriler oluşturabilir. Örnek olarak Gmail uygulaması, işiniz ve kişisel hesaplarınız için veya çeşitli gelen kutusu kategorileriniz için ayrı bildirim kategorileri oluşturabilir.
Bir uygulama Bildirim Kanalları özelliğini kullanacak şekilde güncellendiğinde, o uygulama tarafından gönderilen her bildirim türünün önceliğini ve görünürlüğünü kontrol edebileceksiniz. Gmail örneğini kullanmaya devam edersek, çalışma saatleri dışında işinizle ilgili e-posta bildirimlerini yoksayabilir veya belirli bir gelen kutusu kategorisindeki bildirimleri tamamen gizleyebilirsiniz.

13. Uyarlanabilir Simgeler

Pixel ile Google, yuvarlak ana ekran simgeleri kavramını tanıttı. Bu, Android’in her zamanki serbest formlu simgeleri ve Samsung’un yuvarlak köşeli stili ile birleştiğinde, uygulama simgelerinde ciddi bir parçalanma olduğu anlamına geliyor. Herkese uyum sağlamak için, geliştiricilerin her bir uygulamasında daire, kare, yuvarlak köşeli ve ve serbest formlu simgeleri içermesi gerekiyor. Bu da muhtemelen çok fazla şey istendiği anlamına geliyor.
Android O sürümü ile gelen uyarlanabilir simge ile özelliği ile geliştiriciler tek, birleşik bir uygulama simgesi oluşturacak ve sistem geri kalanı halledecektir. Bir uygulama uyarlanabilir simgeye sahip olduğunda, Android O otomatik olarak kırpıp onu sistem ayarlarına göre hizalayacaktır. Kullanıcı açısından bakıldığında, uygulamalar bir kez uyarlanabilir simgeler ile güncellendiğinde, ana ekran simgelerinizin tümü eşleşen şekillere sahip olacaktır.


14. Hi-Fi Bluetooth Kodekleri

Bluetooth, kablolu kulaklık setlerine kıyasla, daha düşük ses kalitesi nedeniyle her zaman eleştirildi. Ancak Apple’ın eylül ayında söylediği gibi şimdi kablosuz bir dünyada yaşıyoruz, bu nedenle bu dünyaya bir şeyler katmak lazım. Neyse ki Google, Android O sürümüne uyumlu Bluetooth cihazlarıyla ses kalitesini büyük ölçüde artıracak Sony’nin LDAC ürününü de içeren, yüksek kaliteli Bluetooth kodekleri ekledi.
Buraya son bir şey daha ekleyelim. Sony, Android kod tabanına gerçekten katkıda bulunan birkaç üreticiden biri. Dolayısıyla övgüyü hak ediyor. Diğer katkıların yanında yeni kodec bileşenlerine ek olarak Android’in gizli tema motorunu güçlendiren framework bağışladılar.

15. Ok Tuşu ve Sekme Gezinmesi

Artık Android uygulamaları Chromebook’larda çalışabilir durumda olduğundan, klavyelerin ve dokunmatik ekran özellikli uygulamaların birlikte pek iyi çalışmadığı belirginleşti. Bunu çözmek için Google, ok tuşları veya arayüzlerde gezinmek için sekme düğmesi kullanıldığında Android O sürümünü daha güvenilir ve öngörülebilir hale getirdi. Bu özellik kesinlikle Chromebook’lar için olduğu gibi görünse de, Android tabanlı bir TV kutusu (harici TV Box) kullanıyor veya telefonunuzda veya tabletinizle bir Bluetooth klavye eşleştiriyorsanız kesinlikle hoş karşılanacak bir değişiklik olacaktır.

16. Pixel Launcher Uygulama Çekmecesi İyileştirmeleri

Pixel Launcher, uygulama çekmecesine ana ekranınızdaki neredeyse herhangi bir yerden hızlıca erişebilmenizi sağlıyor. Dolayısıyla, artık ekranın altındaki bölümden hızlıca başlatmak zorunda kalmazsınız ve bir kez uygulama çekmecesini açtığınızda, başka bir ince değişiklik fark edeceksiniz: Ekranın alt kısmındaki gezinme düğmeleri artık siyahtır. Bu da beyaz uygulama çekmecesinin üzerinde daha kolay görmenizi sağlar.17. Uygulamalarda Daha Geniş Renk Takımı

Fotoğraf düzenlemede, ekranınızda görüntünün tam olarak nasıl göründüğü ile görüntünün son hali kesinlikle önemlidir. Sorun şu: Bazı modern Android telefonlar geniş bir renk yelpazesini desteklemesine rağmen Android uygulamaları bu yeteneğe sahip değil. Artık Android O, uygulamaların desteklenen cihazlarda AdobeRGB veya Pro Photo RGB gibi geniş renk takımı profillerini kullanmasına izin verecektir. Bu, en sevdiğiniz fotoğraf düzenleyicisinde gördüğünüzün diğer üst düzey ekranlarda da göreceğiniz ile aynı olacağı anlamına geliyor.

18. Wi-Fi Aware

Android O sürümünde Wi-Fi Aware olarak adlandırılan yeni bir özellik bazı umut verici yeteneğe sahip. Aynı kablosuz ağa ihtiyaç duymadan, yeni Android sürümünü çalıştıran cihazlar birbirlerini keşfedebilecek, cihazların kendi aralarında veri paylaşmasına izin verebilen aralarında bir özel ağ oluşturabilecektir.
Çerçevenin Android O sürümüne dahil edilmesi ve geliştiricilere sunulan bir API dışında, Wi-Fi Aware için henüz gerçek dünyada pek fazla kullanım alanı yok. Android Beam dosya aktarımlarını hızlandırmak veya medya paylaşımı ile Apple AirPlay benzeri bir işlevsellik uygulamak gibi amaçlar için kullanılabilir.

19. Ana Ekranda Bildirim Rozetleri

Eski iOS kullanıcıları, “Okunmamış” sayısını gösteren rozetlerin Android O sürümünün ana ekran simgelerinde de destek sağladığını bilmekten mutluluk duyacaktır. Yeni özelliği kullanmakta olduğunuz launcher’ın desteklemesi gerekmektedir. Ancak Ayarlar’daki “Uygulamalar ve Bildirimler” menüsünden her uygulama için etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir.

20. Artık “Bilinmeyen Kaynaklar” Ayarı Yok

Önceki Android sürümlerinde uygulamaları yüklemek için tek yapmanız gereken Ayarlar’da “Bilinmeyen Kaynaklar” ı etkinleştirmek ve ardından bir APK dosyası çalıştırmaktı. Android O ile bu ayar tamamen kayboldu ve şimdi, indirilen APK dosyalarını yükleyebilmek için tek tek uygulamalara güvenmeniz gerekecek.
Başka bir deyişle, Chrome tarayıcısı aracılığıyla bir APK indirirken “Dış Kaynaklar” ayarlarınızı gözden geçirmeniz istenecektir. Buradan, listeden Chrome’u seçip “Bu kaynaktan uygulamalara güven” seçeneği etkinleştirildiğinden emin olun. Bunu yaptıktan sonra Chrome ile indirdiğiniz APK dosyasını yükleyebilir ve aynı işlemleri Amazon App Store gibi diğer uygulamalarda da uygulayabilirsiniz.

21. Pil Yüzdesi Göstergesi Ayarları

Daha önce, geçerli yüzdeyi gösteren pil göstergesine küçük bir kaplama eklemek için SystemUI Tuner menüsünü kullanırdınız. Bu seçenek hâlâ bir şekilde mevcut, ancak şimdi durum çubuğunuzda pil göstergesinin yanında yüzdeyi görüntülemeyi tercih edebilirsiniz.

22. Hızlı Ayarlar’da Pil ve Bağlantı Göstergeleri

Bu sadece ufak bir ayar, ancak Hızlı Ayarlar karolarına erişmek için bildirim tepsisini aşağı çektiğinizde, ekranın üst kısmında Ayarlar’a ait dişli çarkın yanında bağlantı ve pil göstergesi göreceksiniz. Bu simgelere dokunduğunuzda herhangi bir işlem gerçekleşmemektedir. Ancak bu bilgilerin orada olması güzel değil mi?

23. Açılış Ekranında “Powered by Android” Yazısı

Pixel ve Nexus kullanıcıları, telefonu ilk başlattıklarında görünen ekrana yeni bir ekleme olduğunu görecekler. Artık ekranın alt kısmında “Powered by Android” yazıyor!

24. Paket Yükleyicisi İlerleme Çubuğu

Paket Yükleyicisi’nde Android’in çok uzun süredir kullandığı belirsiz uygulama yükleme çubuğunun yerini Android O sürümünde, gerçek bir ilerleme çubuğu aldı. Sağ alt tarafta, ilerleme çubuğun sonuna çok yakın olmadığı sürece kurulumu durdurmanıza olanak tanıyan yeni bir İptal düğmesi var.25. Akıllı Metin Seçimi

Android O’daki metin seçimi menüsü de güncellendi. Artık, seçtiğiniz metnin türüne bağlı olarak değişebilen akıllı işlemler içeriyor. Sadece bir URL seçin ve Android O Chrome’da açmayı önerecektir. Bir telefon numarası seçin, Telefon uygulaması görünür. Bir adrese dokunun ve Haritalar açılır. Bunun gibi örnekler verilebilir

26. Yer Paylaşımı Yapışkan Bildirimi

Artırılmış güvenliğe doğru bir adım daha atmak için Google, Android O’da bir uygulama yer paylaşımı kullandığında sizi uyarması için yapışkan bir bildirim ekledi. Ekran yerleşimi izni Android Nougat’ta eklendiğinden, uygulamalar diğer uygulamaların üzerinde olmak için izin almak zorunda kalmıştı. Android O’da, iznin yarı sıra yer paylaşımı yapıldıktan sonra da kaybolmayan bir bildirimle uyarılacaksınız.

27. Yeni Emoji’ler

Yukarıda listelenen değişikliklerden çoğu, Android O’nun ilk geliştirici önizleme sürümünde olmuştur. Fakat yeni beta sürümü içerisindeki önemli bir değişiklik, yenilenmiş emoji grubudur. Google, nihayet damla şeklindeki ifadeleri daha geleneksel yuvarlak şekle dönüştürdü ve çoğu emoji artık gradyan renklere sahip.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,179
Tepkime puanı
1,017
Puanları
262

Android 8.0 Yüklenebilecek Samsung Telefon Modelleri

Dünya üzerinde en çok tercih edilen akıllı telefon işletim sistemi olan Android yeni versiyonu ile kullanıcıların beğenisine sunuldu. Android versiyonlarının sürekli güncellenmesi ile kullanıcılar hem en son yeniliklere sahip oluyor hem de telefonlarını daha işlevsel hale getiriyor. Android yazılımcıları tarafından yakın zamanda geliştirilen Android 7.0, üst versiyonu olan Android 8.0 ile kullanıcılara sunulmaya başladı. Birçok telefon modeli için kullanıma hazırlanan Android 8.0, Samsung telefon modelleri için de piyasaya sürülmeye başladı.

Android 8.0 ‘e Terfi Edecek Samsung Modelleri

Android yetkilileri tarafından sık sık güncellenen android 8.0 güncellemesi alacak samsung modelleri listesinde yeni model telefonların yer alması, eski model telefon kullananları üzeceğe benziyor. Ayrıca Google’ın üzerinde uzun süredir çalıştığı Android 8.0’in ilk olarak Google Pixel ve Nexusmodellerinde kullanılması bekleniyor. Ardından yapılacak bir güncelleme ile tüm Android telefonlarda kullanılmaya başlayacak Android 8.0, bazı Samsung modelleri için kullanıma açılacak.

Samsung firması tarafından yapılan açıklamaya göre, diğer Samsung telefon modellerinin güncelleme listesinde yer almasına karşın Android 8.0 güncellemesi alamayacak telefon modelleri arasında Galaxy S6 ve Note 5’in yer almaması kullanıcılarını üzecek gibi.

Android 8.0 Yüklenebilecek Galaxy modelleri

Galaxy S8
Galaxy S8 +
Galaxy Note 8
Galaxy S7
Galaxy S7 Edge
Galaxy S7 Active
Galaxy A7 (2017)
Galaxy A5 (2017)
Galaxy A3 (2017)
Galaxy J7 (2017)
Galaxy J5 (2017)
Galaxy Note FE
Galaxy Tab S3
Galaxy C9 Pro
Galaxy C7 Pro
Galaxy J7 Prime

Android 8.0’a Yüklenmeyecek Galaxy modelleri


Galaxy S6
Galaxy Note 5
Galaxy A7 (2016)
Galaxy A5 (2016)
Galaxy A3 (2016)
Galaxy J3 (2016)
Galaxy J2 (2016)
Galaxy J1
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,179
Tepkime puanı
1,017
Puanları
262


Bugün Google, mobil işletim sisteminin bir sonraki önemli güncellemesi olan Android O‘nun dördüncü ve son geliştirici önizlemesini yayınladı. Ancak, şirket hala Cupcake, Donut, Eclair, FroYo, Gingerbread, Honeycomb, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean, KitKat, Lollipop, Marshmallow ve Nougat‘ın izinden gelecek ismi açıklamadı.Android 8.0 için hayran tahminleri Oreo ve Oatmeal Cookie‘yi (Yulafezmesi Kurabiyesi) içeriyor, ancak bugünkü yapıdaki bir Easter Egg, tamamen farklı bir şeyler öneriyor: Octopus (Ahtapot). Easter Egg, Ayarlar -> Sistem -> Telefon hakkında -> Android sürümü‘ne giderek bulunabilir ve ‘O’ logosunu gördüğünüzde ahtapot görünene kadar basılı tutun.Bunun en belirgin açıklaması Google’ın basitçe beta kullanıcılarını trollemesi ve bu da şirket için anormal bir davranış değil. Çünkü ahtapot bir tatlı değil.Açık bir ifadeyle, bir ahtapotun sekiz kolu var, bu yüzden şirketin Android 8.0 Ahtapot olarak adlandırabileceğine inanılabilinir.Olası bir başka açıklama, firmanın tatlı isimleri konusunu diğer gıdalar veya hayvanlar lehine terk etmesi olabilir. Belki ekip sadece ahtapot yemekten hoşlanıyor ya da belki de bu konuda çok fazla düşünüyoruz.Geçen yıl Google, Haziran ayında

Android 7.0 Nougat‘ın adını duyurmasına rağmen, Marshmallow, bir önceki yılın Ağustos ayı ortasına kadar teyit edilmemişti. Şirket yakında resmi bir duyuru yapabilir.
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,179
Tepkime puanı
1,017
Puanları
262
Android 8.0 O alacak Xperia modelleri!

Android 8.0 O alacak Xperia modelleri açıklandı. Bakalım hangi Xperia modelleri Android 8.0 O güncellemesi alacak?
2017'nin sonlarına doğru Google tarafından başta Pixel ve Nexus modellerine sunulacak olan Android 8.0 O güncellemesi için, diğer firmalar da çalışmalara başladı. Android 8.0 O güncellemesini alacak Galaxy modellerinin ardından şimdi de Android 8.0 O alacak Xperia modelleri açıklandı

.


Tahmin edileceği gibi Sony, son dönemde tanımış olduğu üst seviye Xperia modellerine Android 8.0 O güncellemesinde öncelik tanıyacak. Ancak bu önceliğe rağmen güncellemelerin dağıtım tarihi 2018'in ortalarını bulacak.

Android 8.0 O alacak Xperia modelleri!

Sony Xperia XZ Premium ( G8141, G8142)
Sony Xperia XZs ( G8231, G8232)
Sony Xperia XA1 ( G3121, G3123, G3125, G3116, G312:relievedface:
Sony Xperia L1 (G3311, G3312, G3313
)Sony Xperia X CompactSony Xperia XZ ( F8331, F8332)
Sony Xperia X PerformanceSony Xperia X ( F5121, F5122)
Sony Xperia XA1 Ultra ( G3221, G3212, G3223, G3226)
 

mehmetkarahanlı

Yönetici
Co.Administratör
Katılım
19 Ağu 2015
Mesajlar
37,179
Tepkime puanı
1,017
Puanları
262
Android Wifi Hızını Artırma Uygulaması

Android Wifi Hızını Artırma Uygulaması
İnternet bağlantınızdan şikayetçiyseniz ve Wifi hızınızı en yüksek seviyeye çıkarmak istiyorsanız Wifi hızını artırın uygulamasını Google Play adresinden hemen bulmalı ve indirmelisiniz. Uygulamanın amacı genel itibarıyla siz değerli kullanıcıların internet bağlantılarını yükseltmektedir. Bu sebeple de uygulama içerisinde birçok özellik başarılı bir biçimde yer almaktadır.

Uygulamada yapabilecekleriniz oldukça fazladır. Bu yapabileceklerinizi şöyle özetleyebiliriz:
-İnternet bağlantı hızını artırma,
-Her ortamda bu bağlantıyı kullanabilme oratk wi-fi özelliği sayesinde sevdikleriniz ile kullanabilme,
-Bu özelliği kullanabilmek için herhangi bir ücret ödememe,

Siz de hemen Wifi hızını artırın uygulamasını indirerek kullanmaya başlayın. Bu uygulama sayesinde hem androide işletim sistemine sahip cep telefonunuzu hem de bilgisayarınızı yüksek internet hızına ulaştırın. Daha fazla detay ve bilgi için Google Play adresini ziyaret edebileceğinizi de asla ama asla unutmayın. Ayrıca uygulama ile alakalı olarak sormak istediğiniz türden soruları uygulamanın yapımcılarına Google Play aracılığı ile sorabilir ve sormuş olduğunuz bu sorulara her zaman ve koşulda tatmin edici bir cevap alabilirsiniz.

Gereken Android Sürümü: 2.3 ve üzeri


Mevcut Sürüm: 1.0


Güncelleme Tarihi: 7 Ağustos 2014Android Wifi Hızını Artırma UygulamasıDOSYALAR

[3,08 Mb]
Wifi-hizini-artirin.apk